24.11.2008 Joensuun Katajan 29-vuotias ja 205-senttinen Sami Lehtoranta napsi sunnuntaina Korisliigan ottelussa Team Componentaa vastaan kahdeksan levypalloa. Niiden myötä Lehtorannan levypallomäärän kaikkina aikoina runkosarjaotteluissa on nyt tasan 2000.
Nykyisistä liigapelaajista Lehtorannan edellä kaikkien aikojen listauksessa ovat ainoastaan Pasi Riihelä (2317) ja Clifton Jones (2256). Tilastokärki on edelleenkin Jonathan Moore (4414).
Sami Lehtoranta pelaa nyt 13. kauttaan pääsarjassa. Hän oli ensi kertaa SM-sarjakokoonpanossa helmikuussa 1996 ottelussa Kouvot-HoNsU. Lehtoranta on edustanut HoNsU:n lisäksi pääsarjassa Äänekosken Huimaa, Namika Lahtea ja nyt neljättä kauttaan Katajaa.
Kuluvalla kaudella Lehtoranta on kirjauttanut 12 runkosarjaottelussa keskiarvoikseen 14,4 pistettä, 7,8 levypalloa ja 1,3 torjuntaa.
Lehtoranta on pelannut urallaan 90 miesten maaottelua.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.