4.6.2020 13:20 Kaksi edellistä kautta Lapuan Kobria edustanut Lauri Toivonen, 29, on solminut 1+1-mallisen sopimuksen nokialaisjoukkueen kanssa.

Toivosella on vyöllään 321 ottelua Korisliigassa, joissa on syntynyt keskimäärin 3,2 pistettä ja 2,4 levypalloa ottelua kohden. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Tuleva kausi on Riihimäeltä Suomen koriskartalle ponnistaneelle Toivoselle jo 10. Korisliigassa. Edelliskaudella Toivonen tilastoi Kobrille 4,5 pistettä, 3,4 levypalloa ja 1,7 syöttöä ottelua kohden.
– Lauri on veteraani, joka tuo Anteron tavoin kokemusta nuoreen joukkueeseemme. Hänellä on työntekijän maine ja hän tekee kaikkensa voittamisen eteen, päävalmentaja Greg Gibson avaa seuran tiedotteessa.
– Hän on iso pelaaja, joka pystyy myös heittämään. Pystymme peluuttamaan häntä sekä vitosena että nelosena. Ennen kaikkea hän pelaa kovaa, mitä ei ole koskaan liikaa.
– Vakuutuin, että Nokia on sopiva paikka ja sopii elämäntilanteeseen. En välttämättä ole vanha pelaaja, mutta tuon joukkueeseen ainakin jonkinlaista kokemusta ja omaa vahvuuspuoltani eli puolustuspään pelaamista, Toivonen kommentoi.
Toivonen pelasi nuorten maajoukkueessa hurjat 116 ottelua, minkä lisäksi hän on pukenut Suomen paidan ylleen haastajamaajoukkueessa 28 kertaa. Suomen universiadijoukkueessa hän pelasi vuosina 2011, 2013 ja 2015.
Toivosen ja BC Nokian välinen sopimus on mallia 1+1, jossa toinen vuosi on molempien osapuolinen välinen optiovuosi.
Toivosen lisäksi nokialaisjoukkueella on sopimukset Antero Lehdon, Michael Besselinkin, Lassi Nikkarisen ja Antti Ahosen kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.
Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.