Latautunut Karhu jauhoi Katajan kidassaan, tasoitti välierävoitot

6.5.2015 Kauhajoen Karhu otti opikseen maanantai-illan virheistään ja jauhoi Kataja Basketin kidassaan tasapainoisella joukkue-esityksellä keskiviikkona kotikentällään. Hirmupelin pelanneen Devonne Gilesin johdattama Karhu dominoi molempia kenttäpäätyjä ja tasoitti välieräsarjan 85–68 (46–34)-voitollaan.

Karhun ja Katajan neljäs välieräottelu oli Devonne Gilesin heiniä.

Niko Mattila pimensi Teemu Rannikon puolustuspäässä.

Jesse Niemi ansaitsi Katajan pelaajista puhtaat paperit. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Erkki Hautaviita.

Kauhajokiset olivat keskiviikkona puolustuspäässä ruostumatonta terästä.

Devonne Gilesin ja Gregory Manganon lihamuuri pakotti joensuulaiset kauaksi korista, ja Niko Mattila otti puolustuspäässä pihteihinsä Teemu Rannikon, joka onnistui koko ottelussa vain yhden kerran pelitilanneheitossa.

Karhu nousi ensimmäistä kertaa kymmenen pisteen johtoon kolmisen minuuttia ennen taukovihellystä. Pelin jälkipuoliskolla pohjanmaalaiset eivät antaneet Katajalle edes näennäisiä mahdollisuuksia nousta otteluun mukaan.

Karhun peli-ilme kulminoitui sentterijässikkä Devonne Gilesiin (20/19/4 syöttöä), joka teki korin läheisyydessä mitä tahtoi. Kolmessa aiemmassa välieräkohtaamisessa jäässä ollut Jermont Horton (20/1) hehkui peli-iloa löydettyään viimein jyväänsä ja Bojan Sarcevic (10/7/4 syöttöä/3 riistoa) nautti silminnähden saatuaan hyökkäyspäässä lisätilaa pallollisen peliin.

– Olimme puolustuspäässä nyt hyviä. Niko (Mattila) teki loistavaa duunia Rannikon kanssa ja saimme siihen apua koko joukkueelta, tyytyväinen Karhu-koutsi Sami Toiviainen sommitteli.

– Hyökkäyspäässä saimme pallon Gilesille riittävän syvälle ja Bojan sai nyt pienten muutosten jälkeen hieman enemmän tilaa pallolliseen peliin. Myös Horton paransi selvästi tähän peliin.

Ihmemies Giles

Erityishuomionsa Toiviainen jakoi ensimmäistä kauttaan lakeuksilla pelaavalle 205-senttiselle Gilesille, joka vei Katajan korinaluskollegojaan pelin jokaisella osa-alueella mielin määrin.

– Noin 30 minuuttia peliaikaa, 20 pistettä ja 19 levypalloa. Ei mies kovin huonossa kunnossa ole, Toiviainen sanaili.

Kun Karhu sai puristettua joensuulaishyökkäyksestä energian ja liikkeen pois, Kataja kuihtui hyppyheittojoukkueeksi, joka sai upotettua pallot naruihin välttävin prosentein (pelitilanneheitot 36,8%). Ainoa puhtaat paperit illan esityksestään saava joensuulaispelaaja oli hyvää välieräsarjaa pelaava Jesse Niemi (15/1).

– Molempien joukkueiden pitää nyt tehdä pieniä viilauksia, jotta voitto tulee perjantaina. Me lähdemme nyt palauttelemaan kaikin mahdollisin tavoin ja valmistautumaan viidenteen peliin, päätti Toiviainen.

Joensuussa ei paniikkia

Vaikka Karhu oli vakuuttava ja läksynsä lukenut joukkue keskiviikkona, Kataja Basketin leirissä ei hätäilty turhia.

– Tiesimme, että tämä on kova ja vaikea paikka katkaista sarja, Kataja-valmentaja Pekka Salminen viittasi kovaääniseen, 900-päiseen pohjanmaalaisyleisöön.

– Karhu teki koko joukkueella kovaa duunia Teemu Rannikon puolustamisessa. Karhu sai 29 vaparia ja voitti levypallot. Me olimme pehmeitä ja koko ajan askeleen tai kaksi perässä. Nauhalta pitää tutkia syy siihen, miksi olimme jäljessä.

Ratkaiseva, viides välieräottelu pelataan Joensuussa perjantaina 8.5.

– Ylihuomenna katsomme, kuka on kuka. Meidän pitää muuttaa pallon puolustamista ja korjata pieniä asioita, niin tämä kääntyy kyllä, Salminen sivalsi.

Lisätietoja: Karhu – Kataja
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia