15.7.2017 Tampereen Pyrinnön Korisliiga-joukkue on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen Lassi Kilpisen, 24, kanssa. 185-senttinen Kilpinen tehtaili kaudella 2016/2017 Pyrinnön kakkosjoukkueelle Divari A:ssa keskimäärin 10,2 pistettä, 4,2 levypalloa ja 4,5 syöttöä ottelua kohden.
Tampereen Pyrintö on tehnyt sopimuksen Lassi Kilpisen kanssa. Kuva: Erkki Hautaviita.
– Lassi tulee haastamaan takamiesosastolla meidän kokeneemmat pelaajat. Näen Lassissa paljon pointille tarvittavia asioita eli syöttötaidon, pelinlukemisen ja puolustuksellisesti riittävän nopeat jalat ja vahvan kropan. Näillä avuilla Lassilla on kaikki mahdollisuudet lyödä itsensä läpi Korisliigassa ensi kaudella, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen kommentoi.
Kilpinen teki debyyttinsä Korisliigassa jo kaudella 2014/2015, mutta on pelannut pääosin neljän kauden ajan Pyrinnön Divari A:ssa pelaavassa kakkosjoukkueessa. Viime kaudella Kilpinen esiintyi Suomen pääsarjatasolla seitsemän ottelun verran.
– Kiva jatkaa pelaamista kotikaupungissa. Opiskelut jatkuvat Tampereella, joten Pyrintö oli sikälikin luonteva valinta. Pääsin viime kaudella haistelemaan Korisliigaa ja siellä pelaaminen tuntui oikein mukavalta. Olen jutellut Samin (Toiviainen) kanssa. Keskustelusta tuli hyvä mieli, kun kuulin, että minulle on joukkueessa selkeä rooli, Kilpinen kommentoi.
Pyrinnöllä on Kilpisen lisäksi pelaajasopimuksen Antero Lehdon, Petri Heinosen, Osku Heinosen, Joonas Cavénin ja Topias Palmin kanssa. Joukkueen päävalmentajana toimii Sami Toiviainen.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.