18.8.2022 09:38 Tampereen Pyrinnön kasvatti Lassi Kilpinen on solminut seuransa kanssa jatkosopimuksen. Kilpisen jatkosopimus on muotoa 1+1.
Kilpinen palkittiin Korisliigan parhaana 6. pelaajana kauden 2020-21 päätteeksi. Kuva: Ville Vuorinen
Tuleva kausi on Kilpisen kahdeksas kausi Korisliigassa. Hän on pelannut niistä jokaisen Pyrinnön paidassa. Viime kaudella Kilpinen pelasi keskimäärin 18 minuuttia ottelua kohden tehden 5,6 pistettä.
- Olen erittäin iloinen Lassin jatkosta. Hän tuo joukkueeseen kaivattua aggressiivisuutta ja johtajuutta takakentälle. Erityisesti se, mitä Lassilta odotan ja haluan, on johtajuuden ottaminen ja omalla esimerkillään saa muutkin syttymään, päävalmentaja Miikka Sopanen kommentoi seuran tiedotteessa.
- Todella innoissani tulevasta kaudesta ja sopimuksesta. Ikää tulee mittariin, mutta into on säilynyt ja mukava päästä yleisön eteen taas syksyllä. Uskon, että tuon omalla esimerkilläni energiaa joukkueeseen. Tärkein tavoite on ehdottomasti joukkueen menestyminen, Kilpinen avaa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.