Lappeenranta vei voiton kreikkalaisesta PAOK Thessalonikista

17.12.2007 Team Lappeenranta avasi voittotilinsä Eurocupissa ja nappasi samalla arvokkaan päänahan, kun perinteikäs kreikkalaisjoukkue PAOK Thessaloniki joutui poistumaan Lappeenrannan Urheilutalolta 74-83-tappio niskassaan. Kotijoukkueen sankareina häärivät kaikki 20 pistettään avauspuoliskolla viskonut Petri Virtanen sekä Lappeenrantaa kolmosillaan toisella puoliskolla pystyssä pitänyt Reinar Hallik.

- Tämä oli erittäin tärkeä ja kova voitto. Tästä on hyvä lähteä joulun viettoon, iloitsi Lappeenrannan luotsi Mika Turunen.

Ottelu oli varsin kaksijakoinen. Ensimmäisellä puoliajalla ja etenkin toisella neljänneksellä Lappeenranta oli omaa luokkaansa. Sen puolustus pakotti PAOK:n heikkoihin ratkaisuihin ja jatkuva paine pallollisessa miehessä tuotti kreikkalaismenetyksiä.

Toisella puoliskolla erinomaista heittopeliä esittäneen Lappeenrannan vaarallisimpien koritykkien ruuti kastui PAOK-pihdeissä ja vieraat pääsivät peliin takaisin mukaan.

Petri Virtanen avitti toisen neljänneksen alussa Lappeenrannan karkumatkalle. Säynätsalon Riennon kolmella kolmosella sekä Aki Ulanderin korilla lappeenrantalaiset veivät kolmen minuutin jakson 13-2 siirtyen 38-26-johtoon. Puoliaikaan mennessä ero oli venähtänyt jo 21 pisteeseen (52-31).

Virtasen heittokäsi oli kuuma kuin hellankoukku, kun mies pommitti taukoon mennessä kolmosensa sisään 5/9 kooten 20 pistettä. Adrian Henningin monipuolisuus oli myös alussa liikaa PAOK:lle. Henning säesti Virtasta 17 pisteellään.

Virtanen näki omasta heittohurmoksestaan huolimatta Lappeenrannan irtioton ansioksi joukkueen puolustuspelin.

- Kyllä nämä pelit yleensä puolustamalla voitetaan. Paransimme toiselle jaksolle huimasti puolustuksen aggressiivisuutta ja pidimme PAOK:n kymmenen minuutin aikana seitsemässä pisteessä, Virtanen arvioi.

Hallikin kolmoset tärkeään saumaan

Lappeenranta sai maistaa heti tauon jälkeen omaa lääkettään, sillä PAOK hyydytti sekä Virtasen että Henningin toisella 20-minuuttisella. Lappeenrannan hyökkäyspelin puuroutuessa vieraat nousivat parhaimmillaan seitsemän pisteen päähän (55-48) Suomen Korisliigassa keväällä 2004 pelanneen Edmund Saundersin koreilla.

- Ote herpaantui hetkeksi. Taisi tulla hyvänolon tunne puseroon, joka on pahin mahdollinen asia urheilusuorituksen aikana. Onneksi saimme otteen takaisin, huokaisi Virtanen.

Lappeenrannan pelastaja oli virolaislaituri Reinar Hallik, joka heitti ottelun kaikki 12 pistettään kolmosviivan takaa ja toisen puoliajan tärkeillä hetkillä. Samalla Lappeenranta näytti vahvuutensa; joukkue ei ole yhden tai kahden miehen varassa, vaan ratkaisijoita löytyy tarvittaessa laajaltikin.

Lopulliset niitit PAOK:n arkkuun löivät koreillaan Lappeenrannan Ivan Harris ja Juha Sten, jonka kolmonen reilut kaksi minuuttia ennen loppua toi kotijoukkueelle vapauttavan 77-66-johdon. Voittolukemat kirjattiin lopulta 83-74.

Virtasen (20/1), Henningin (18/8) ja Hallikin (12/2) lisäksi Harris (12/6) kokosi lopulta kaksinumeroisen pistesaldon.

PAOK:n parhaana korintekijänä niin Kreikan liigassa kuin europeleissäkin häärinyt nuorten maajoukkuepelaaja Dimitrios Verginis jäi Lappeenrannan puristuksessa yhteen pisteeseen. Menetyksiä nuorukaiselle merkittiin nelinkertainen määrä.

Saunders teki ottelussa 14 pistettä ja kauhoi peräti 17 levypalloa. Ranskan maajoukkueessakin esiintynyt Mamoutou Diarra (13/6) näytti taituruutensa, mutta se jäi valtaosin hyödyntämättä PAOK:n pelissä. Lee Humprey (14/1), viime kevään yliopistomestari Florida-paidasta, aloitti ottelun huimalla tulituksella heittäen neljä kolmosta ensimmäisen jakson aikana.

Tappio oli PAOK Thessalonikille jo toinen Eurocupissa, sillä se hävisi avauskierroksella kotonaan yllättäen Tartto Rockille.

Team Lappeenrannan euro-ottelut jatkuvat 7. tammikuuta, jolloin Tartto saapuu joukkueen vieraaksi. Korisliigassa lappeenrantalaiset pelaavat ennen Tartto-kohtaamista kaksi ottelua. Lappeenranta isännöi Joensuun Katajaa 28.12. sekä KTP Basketia 30.12.

Ottelun täydelliset tilastot ja muita Eurocup-tilastoja sekä tuloksia löytyy FIBA Euroopan nettisivuilta, joille linkki alla.



Lisätietoja: http://www.fibaeurope.com/

Asiat

 
12.3.2026 10:00 Susijengi

Susijengin Unkari-pelin julkinen lipunmyynti käynnistynyt – otteluun myyty yli 10 500 lippua

Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.

11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

11.3.2026 12:59 Nuorten SM-sarjat

Juniorisarjojen Vuoden muuvi -kilpailu on taas täällä!

Saitko videolle huikean suorituksen junioripelissä? Ketterä crossover, älytön blokki, buzzer beater, nerokas syöttö tai pihtimäinen puolustuspeli – nyt etsitään taas juniorisarjojen kauden näyttävimpiä suorituksia.

11.3.2026 11:01 Valmentajat

Mika Haakanan ja Petri Jaakkolan Shanxi Flame juhli Kiinan cupin mestaruutta

Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

10.3.2026 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn Euroliigan välieriin

Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.

9.3.2026 14:28 Koripalloliitto

Lisenssiennätys rikki – koripallon vahva vire näkyy kentillä ja katsomoissa

Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.

9.3.2026 10:09 NCAA

Albina Syla loisti, kun Rhode Island voitti konferenssimestaruuden – Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot jäivät välieriin

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.

Näytä lisää vastaavia