4.10.2006 Kahden edelliskauden miesten koripallomestari Lappeenrannan NMKY avasi tämän kauden voittotilinsä Korisliigan toisessa pelissään, kun se haki Espoosta niukan voiton Hongasta lukemin 85-86 (50-46).
Michael Cuffee oli vieraiden tehokkain 19 pisteellä. Hongan koko aloitusviisikko keräsi kaksinumeroiset pisteet. Tehokkaimpina Kimmo Muurinen heitti 19 ja Jukka Matinen 18 pistettä.
Keskiviikkokierroksen suurimmasta yllätyksestä vastasi Vantaan Pussihukat, joka jätti ToPon ilman sarjapisteitä 67-63 (28-31) -voitollaan.
PuHu johti peliä suurimman osan, mutta ToPo ahdisteli isäntiä loppuun asti. Helsinkiläiset sortuivat kuitenkin huonompaan heittopeliin.
- Voitto lämmittää, mutta paljon on edelleen tehtävää. Esimerkiksi 26 pallonmenetystä on aivan liikaa, kommentoi PuHun valmentaja Antti Papinaho.
Voittajien tehokkain oli Panu Majala 16 pisteellä. Elias Kajander heitti 14 pistettä. ToPon tehotrion muodostivat Todd Okeson 15:llä ja Alex Wesby sekä Jussi Kumpulainen 14 pisteellä.
Kataja ja KTP toisiin voittoihin
Tasaisen kierroksen suurinumeroisimman voiton otti kotonaan Joensuun Kataja, joka kukisti Porvoon Tarmon 83-66 (44-36).
Tarmo johti alussa 15-10, mutta sen jälkeen Kataja nykäisi peräti 24-0 -jakson, joka vei sen 19 pisteen karkumatkalle.
Petri Virtanennakkasi Katajalle 24 pistettä ja Anssi Kinnaslampi 20. Ville-Pertti Lind ja Joe Nixon tekivät Tarmolle 16 pistettä mieheen.
Joensuun lisäksi myös Kotkassa kohtasivat kaksi avauskierroksella voittanutta joukkuetta. Näistä KTP jatkaa tappioitta, kun se käänsi Karkkilan pitkään kestäneen johdon 89-81 (41-46) -kotivoitoksi.
Toni Ilmonen heitti KTP:lle 23 pistettä. Jerald Fields keräsi 21 pistettä ja 16 levypalloa.
Karkkilan tehokkaimpina erottuivat Mike King 19:llä ja Chris Davis 18 pisteellä.
Uudenkaupungin Korihait avasi voittotilinsä kauden ensimmäisessä kotipelissään, jossa Tampereen Pyrintö taipui 95-84 (45-39) -tuloksella.
Korihaiden Ed Nelson haali lähietäisyydeltä 27 pistettä ja 14 levypalloa. Ben Perkins heitti 23 pinnaa.
Pyrinnön tehoparin muodostivat Miles Daniels 25:llä ja James Wright 23 pisteellä.
Myös Lahdessa käytiin tiukka voittokamppailu, jossa paikallinen Namika vääntäytyi täpärään 78-76 (47-41) -voittoon Kouvolan Kouvoista. Kotijoukkueen voittokorin nakkasi Ilkka Vuori vain kaksi sekuntia ennen pelin loppua.
Namikan parhaaksi pistemieheksi pääsi sentteri Lee Scruggs 17 pisteellä. Kouvojen ykköstykki löytyi pelinrakentajan paikalta, josta Chris Sandy teki 22 pistettä.
(STT)
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.