Lappeenranta järjesti kultatrillerin Joensuuhun

29.4.2006 Koripallon Suomen mestaruus ja Pantteri-patsaan osoite itärajan pinnassa ratkeaa riehakkaissa merkeissä vapunaattona Joensuun Areenassa. Hallitseva mestari Lappeenrannan NMKY järjesti jännitysnäytelmän Joensuuhun kukistamalla Katajan kotonaan selvästi numeroin 115-78 (49-39).

Finaalisarjan voitot ovat tasan 2-2. LrNMKY haki pakkovoittonsa kovalla asenteella, mistä kertoo myös tuntuvasti piristynyt levypallopeli. Namika voitti levypallot ensimmäistä kertaa finaalisarjassa luvuin 42-40.

- Puolustus toimi hienosti ja heitotkin upposivat hyvin. Meillä on hyvä itseluottamus päällä, vakuutti Pasi Riihelä, joka heitti ottelussa 13 pistettä ja nappasi seitsemän levypalloa.

Riihelä painottaa, että LrNMKY:n on oltava hereillä Joensuussa, jossa eteläkarjalaiset eivät ole voittoja juhlineet.

- Pelien alut ovat olleet meille siellä jostain syystä hankalia. Nyt alkuminuutteihin pitää keskittyä lujasti, korosti Riihelä.

Merzoug loistava

Tauon jälkeen lopullisesti karkuteille kirmannut kotijoukkue kuritti ensimmäistä mestaruuttaan kurottavaa Katajaa laajalla rintamalla.  Yksi voittajien hahmoista oli Yasin Merzoug, joka teki kaikki 24 pistettään kolmoskaaren takaa. Merzougin 12 heitosta vain neljä livahti ohi.

Katajan paikkapuolustusta ajoittain miltei pilkkanaan pitänyt ja vapaat heittopaikat surutta käyttänyt LrNMKY sinkosi ottelussa yhteensä 17 kolmosta hyvällä 46 prosentin osumatarkkuudella.

- Olimme selkä seinää vastaan, mutta olimme päättäneet vakaasti, että pelaamme vielä sunnuntaina Joensuussa. Ottelu osoitti, että tätä ryhmää on vaikea pysäyttää, kun se saa joukkuepelinsä kulkemaan, iloitsi Merzoug.

- Tietenkin on myös hienoa, että kauden ehkä paras pelini osuu näin tärkeään finaalivaiheeseen.

Voittajien muut hahmot Merzougin ja Riihelän lisäksi olivat vapaaheittoviivalla täysosumatyötä tehnyt Matt Williams 25/9, Chanan Colman 22/3, Andre Foreman 15/10 ja Jussi Kumpulainen 12/7. Colman tarjoili myös kahdeksan koriin johtanutta syöttöä.

Virtanen veti viimeisen neljänneksen henkeä

Alussa 7-0 -johdon repäissyt, mutta loppua kohden taipuneen Katajan tehokkaimmat olivat Alex Wesby 21/9 ja 18 pistettä heittänyt Sami Lehtoranta. Lehtoranta sai tosin tyytyä vain yhteen levypalloon.

Viimeisen neljänneksen huilannut Petri Virtanen pelasi 30 minuuttia saaden tyytyä vuorostaan vaisumpiin tehoihin 4/1. Virtasen kaikki viisi kahden pisteen heittoa epäonnistuivat. Virtasen vartioinnista pitävät huolen erityisesti Merzoug ja Williams.

- Lappeenranta pelasi hyvän ottelun, eikä meillä ollut mitään mahdollisuutta vierasvoittoon. Viides ja ratkaiseva ottelu tulee olemaan kuitenkin aivan toisenlainen, lupasi Katajan valmentaja Timo Heinonen.

Heinosen lappeenrantalaiskollega Mika Turunen osoitti jälleen, että hänen joukkueensa osaa venyä komeasti vaikeissa paikoissa.

- Me emme halunneet hävitä missään tapauksessa viimeistä otteluamme kotiyleisön edessä.

Katajan kapteeni Mikko Kyrö myönsi, että hänen joukkueensa esitys huolestutti.

- Tämä peli on kuitenkin jo nollattu. Sunnuntaina on vuorossa taas aivan uusi peli.

LrNMKY:n sankari Merzoug ei sen sijaan ollut huolestunut Joensuun matkasta.

- Edessä on viides ja ratkaiseva ottelu, jossa kotiedulla ei ole enää merkitystä.

 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia