29.4.2006 Koripallon Suomen mestaruus ja Pantteri-patsaan osoite itärajan pinnassa ratkeaa riehakkaissa merkeissä vapunaattona Joensuun Areenassa. Hallitseva mestari Lappeenrannan NMKY järjesti jännitysnäytelmän Joensuuhun kukistamalla Katajan kotonaan selvästi numeroin 115-78 (49-39).
Finaalisarjan voitot ovat tasan 2-2. LrNMKY haki pakkovoittonsa kovalla asenteella, mistä kertoo myös tuntuvasti piristynyt levypallopeli. Namika voitti levypallot ensimmäistä kertaa finaalisarjassa luvuin 42-40.
- Puolustus toimi hienosti ja heitotkin upposivat hyvin. Meillä on hyvä itseluottamus päällä, vakuutti Pasi Riihelä, joka heitti ottelussa 13 pistettä ja nappasi seitsemän levypalloa.
Riihelä painottaa, että LrNMKY:n on oltava hereillä Joensuussa, jossa eteläkarjalaiset eivät ole voittoja juhlineet.
- Pelien alut ovat olleet meille siellä jostain syystä hankalia. Nyt alkuminuutteihin pitää keskittyä lujasti, korosti Riihelä.
Tauon jälkeen lopullisesti karkuteille kirmannut kotijoukkue kuritti ensimmäistä mestaruuttaan kurottavaa Katajaa laajalla rintamalla. Yksi voittajien hahmoista oli Yasin Merzoug, joka teki kaikki 24 pistettään kolmoskaaren takaa. Merzougin 12 heitosta vain neljä livahti ohi.
Katajan paikkapuolustusta ajoittain miltei pilkkanaan pitänyt ja vapaat heittopaikat surutta käyttänyt LrNMKY sinkosi ottelussa yhteensä 17 kolmosta hyvällä 46 prosentin osumatarkkuudella.
- Olimme selkä seinää vastaan, mutta olimme päättäneet vakaasti, että pelaamme vielä sunnuntaina Joensuussa. Ottelu osoitti, että tätä ryhmää on vaikea pysäyttää, kun se saa joukkuepelinsä kulkemaan, iloitsi Merzoug.
- Tietenkin on myös hienoa, että kauden ehkä paras pelini osuu näin tärkeään finaalivaiheeseen.
Voittajien muut hahmot Merzougin ja Riihelän lisäksi olivat vapaaheittoviivalla täysosumatyötä tehnyt Matt Williams 25/9, Chanan Colman 22/3, Andre Foreman 15/10 ja Jussi Kumpulainen 12/7. Colman tarjoili myös kahdeksan koriin johtanutta syöttöä.
Alussa 7-0 -johdon repäissyt, mutta loppua kohden taipuneen Katajan tehokkaimmat olivat Alex Wesby 21/9 ja 18 pistettä heittänyt Sami Lehtoranta. Lehtoranta sai tosin tyytyä vain yhteen levypalloon.
Viimeisen neljänneksen huilannut Petri Virtanen pelasi 30 minuuttia saaden tyytyä vuorostaan vaisumpiin tehoihin 4/1. Virtasen kaikki viisi kahden pisteen heittoa epäonnistuivat. Virtasen vartioinnista pitävät huolen erityisesti Merzoug ja Williams.
- Lappeenranta pelasi hyvän ottelun, eikä meillä ollut mitään mahdollisuutta vierasvoittoon. Viides ja ratkaiseva ottelu tulee olemaan kuitenkin aivan toisenlainen, lupasi Katajan valmentaja Timo Heinonen.
Heinosen lappeenrantalaiskollega Mika Turunen osoitti jälleen, että hänen joukkueensa osaa venyä komeasti vaikeissa paikoissa.
- Me emme halunneet hävitä missään tapauksessa viimeistä otteluamme kotiyleisön edessä.
Katajan kapteeni Mikko Kyrö myönsi, että hänen joukkueensa esitys huolestutti.
- Tämä peli on kuitenkin jo nollattu. Sunnuntaina on vuorossa taas aivan uusi peli.
LrNMKY:n sankari Merzoug ei sen sijaan ollut huolestunut Joensuun matkasta.
- Edessä on viides ja ratkaiseva ottelu, jossa kotiedulla ei ole enää merkitystä.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.