Lamont Evans Korihaiden takalinjoille

3.10.2005 Maanantaina miesten Korisliigan Turussa Aura Basketia vastaan aloittava Korihait vahvistuu juuri sarjan kynnyksellä merkittävästi. Korihait on solminut pelikauden kattavan sopimuksen Bahaman passin omaavan Lamont Evansin kanssa.

Lauantaina Uuteenkaupungiin saapunut 193-senttinen Evans rinnastetaan Suomen koripalloliiton sääntöjen mukaan EU-pelaajiin, sillä Bahamalla ja EU:lla on työvoiman vapaata liikkumista koskeva sopimus.

Lamont Evans, 28, siirtyy Korihaiden riveihin Saksan Bundesliigan Schwelmistä, jossa mies taituroi viime kaudella ensimmäisessä yhdeksässä ottelussa keskimäärin 8,6 pistettä ja antoi huimat 5,7 koriin johtanutta syöttöä.

Nilkan murtuminen esti kuitenkin täysipainoisen kauden syntymisen Saksassa ja loppukauden mies seurasi pitkälti vaihtopelaajan roolissa. Menneen kesän Lamont Evans urakoi Orlando Magicin harjoitusleireillä tavoitteenaan paikka tarunhohtoisessa liigassa. Unelma ei vielä toteutunut ja mies putosi viime keskiviikkona pois Magicin vahvuudesta.

Lamont Evansilla on kokemusta eurooppalaisesta koripallosta myös Sloveniasta, jossa hän pelasi Pivovarna Lasko seurassa yhden kauden ajan niin Slovenian kuin Adrian meren liigaa. Yliopistouran Lamont Evans aloitti St. Catherinen juniorcollegessa, jossa syntyi USA:n ykköslukemat syötöissä, peräti kymmenen syöttöä ottelua kohti.

Tie vei seuraavaksi suurten yliopistojen NCAA:n sarjaa ja Drake Universityyn. Viimeisenä yliopistovuotenaan Evans tehtaili keskimäärin 8,5 pistettä ja oli koko NCAA sarjan neljänneksi paras syöttäjä hurjalla 7,3 syötön keskiarvolla.

Evansin pelilupa on jo Suomessa ja näin ollen hän on edustuskelpoinen maanantaina Korisliigan avausottelussa Turussa, jossa Korihait kohtaa paikallisvastustaja Auran länsirannikon kuumassa kuninkuusottelussa.

Ensi esiintyminen kotiyleisölle tapahtuu keskiviikkona, kun Korihait kohtaa klassikkoaineksia ja suuria tunteita aina herättävässä ottelussa arkkivihollisensa KTP:n Kotkasta.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Henkilöt

Asiat

 
21.5.2025 13:22 Korisliiga

Joona Tuomala palaa Kotkaan - "Odotan innolla KTP-paidan pukemista"

KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia