Lahti varmisti runkosarjan kakkospaikan

16.3.2005 Namika Lahti nauttii miesten Sparliigan pudotuspeleissä kotiedusta myös välierissä, mikäli joukkue sinne selviää. Asia varmistui, kun Lahti otti 75-71 (28-35) –voiton Joensuun Katajasta keskiviikon kierroksella. Runkosarjan kakkospaikka varmistui, kun samaan aikaan Pussihukat hävisi.

Lahden tehot jakaantuivat tasaisesti, ja taisteluottelun ratkaisu olivat Mario Woodsonin viimeisen minuutin kolme kullanarvoista hyökkäyslevypalloa. Lahtea vastaan on kauden aikana tehty paljon pisteitä, mutta nyt puolustus oli tiivis ja Katajan ilottelu hyökkäyspäässä estyi.  

Menetyksiä ottelussa kirjattiin Katajalle Lahteen nähden tuplamäärä. Katajan pudotuspelipaikka jää riippumaan viimeisen kierroksen tapahtumista. 

KTP otti askeleen kohti kotietua 

KTP nujersi kotonaan Porvoon Tarmon pistein 99-79 (47-43), ja on vahva tarjokas runkosarjan neljän parhaan joukkoon. KTP:stä viisi pelaajaa teki 14 pistettä tai enemmän. Puolustuksessa joukkue pystyi eliminoimaan Tarmon pelätyn kaukoheittouhan, ja vieraiden kolmosprosentti jäi 26:een.  

Levypallot jäivät kotkalaisten näppeihin lukemin 41-30. KTP voi myös jäädä runkosarjan viidenneksi, joten paljon on pelissä silläkin ensi sunnuntaina pelattavalla runkosarjan päätöskierroksella.  

Kisner piti Vilppaan toiveet elossa 

Vasta päätöskierroksella ratkeaa myös, kumpi joutuu karsimaan, Salon Vilpas vai Pyrbasket. Vilppaan osalta homman hoiti Tim Kisner, joka johti joukkueensa Vantaalla 86-100 (53-49) –voittoon Pussihukista.  

Päätösneljänneksellä Kisner (30/3) joko itse teki korit tai järjesti tekopaikat muille. PuHun tehokkain oli Phil Hickey 22 pisteellä.  

Vilppaan täytyy karsinnat välttääkseen kaataa päätöskierroksella KTP ja toivoa Pyrbasketin tappiota Äänekosken Huimalle. Pussihukkien runkosarja päättyi, ja kotietu puolivälierissä on vantaalaisille varma. 

Honka sukelsi myös Lappeenrannassa 

Lappeenrannan NMKY suisti Hongan syvemmälle tappiokuiluun nujertamalla espoolaiset numeroin 99-68 (50-31). Honka on voittanut kymmenestä viimeisestä pelistään yhden.  

NMKY:n Pasi Riihelä ja Andre Foreman heittivät kumpikin 24 pistettä, ja syöttötilasto meni kotijoukkueelle peräti 17-4. Hongasta uusi vahvistus Donald Williams kykeni 19 pisteen saldoon.  

Hongan pääsy pudotuspeleihin on epävarmaa, kaikki riippuu päätöskierroksen tapahtumista. Viimeksi Espoossa on jääty pudotuspelien ulkopuolelle keväällä 1994. 

Aura Basket pystyi Tampereella voittoon 

Aura Basket teki Vilpas Vikingsille palveluksen oltuaan pisteen Pyrbasketia parempi. Lukuihin 89-90 (54-43) päättyneen jännitysnäytelmän ratkaisi ottelun korikuningas Niilo Lehtilä (32/4), joka upotti onnekkaan kolmen pisteen heiton kolme sekuntia ennen loppua.  

Aura upotti kolmen pisteen heitoistaan tasan puolet (12/24), ja kuudesta osumasta vastasi Lehtilä.  

Pyrbasketin otteissa näkyivät paineet, sillä joukkueella oli voitolla tilaisuus välttää karsinnat varmuudella. Kaatamalla Huiman päätöskierroksella tamperelaiset eivät karsintoihin joudu. 

Korihait kellisti Huiman 

Kierroksen ainoa merkityksetön kamppailu nähtiin Uudessakaupungissa, jossa Korihait pesi ykkösdivisioonaan putoavan Huiman pistein 92-84 (40-39).  

Korihaiden ryhmästä löytyi laajasti ratkaisuvalmiutta, kun kuusi miestä pystyi kaksinumeroisiin teholukuihin. DeeAndre Hulett oli tehokkain 23 pisteellä. 

Korihait valmistautuu SM-karsintasarjaan, johon osallistuvat divisioonasta FoKoPo ja Lapuan Korikobrat sekä Pyrbasket tai Vilpas. 

(STT – Koris.net)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/

Asiat

 
21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

Näytä lisää vastaavia