29.6.2020 14:51 Korisliigan Salon Vilpas on solminut pelaajasopimuksen LaDarien Griffinin, 23, kanssa. Parimetrinen Griffin aloittaa toisen ammattilaiskautensa, sillä hän pelasi viime kauden Ruotsin pääsarjan Norrköpingissä.
Griffin pelasi koko yliopistouransa neljä vuotta St. Bonaventuren yliopistossa, jossa hän tehtaili viimeisellä kaudellaan 10,7 pistettä ja 6,2 levypalloa ottelua kohden. Ammattilaisuransa hän aloitti päättyneellä kaudella Norrköping Dolphinsissa, jossa hän tilastoi 33 ottelussa keskimäärin 13,2 pistettä ja 9,2 levypalloa.
– Melkoisen pitkä ja työntäyteinen ison pelaajan etsintä saatiin onnellisesti maaliin ja LaDarien valikoitui Vilppaan toiseksi isoksi jenkkivahvistukseksi erittäin positiivisten suositusten kautta, päävalmentaja Sami Toiviainen aloittaa seuran tiedotteessa.
Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.– Meillä oli haussa urheilullinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan kentällä samaan aikaan Jeremiah Woodin, Juho Nenosen ja Riku Laineen kanssa. Griffin tulee auttamaan meitä sekä vitos- että nelospaikalla.
Griffinin lisäksi Vilppaan kanssa pelaajasopimukset ovat tehneet Myles Stephens, Mikko Koivisto, Taneli Lindström, Juho Nenonen, Aatu Kivimäki, Tuukka Juntunen, Elias Eerikinharju, Leevi-Matias Taimela, Riku Laine ja Jeremiah Wood. Päävalmentajana toimii Sami Toiviainen.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.