22.2.2005 Sparliigaa johtavan Lappeenrannan NMKY:n korinaluspelaaja Jussi Kumpulainen on tehnyt pelikauden 2005-06 kattavan jatkosopimuksen seuran kanssa. Kaikkiaan LrNMKY on sopinut jatkosta jo kuuden pelaajansa kanssa.
Kumpulaista ennen jatkosopimukset ovat ennättäneet solmia Andre Foreman, Jari Hagman, Jarkko Karhu sekä Riihelän veljekset Pasi ja Timo.
Pitkään Suomessa viihtynyt amerikkalainen Foreman sai kuluvan kauden aikana KELA-kortin ja koska hän on jo yli 35-vuotias, Foreman rinnastetaan Koripalloliiton kilpailusääntöjen mukaan suomalaispelaajaan. Näin ollen hän ei rasita joukkueen ulkomaalaiskiintiötä.
204-senttinen ja 28-vuotias Jussi Kumpulainen palasi Suomeen viime syksynä kuuden ulkomailla vietetyn vuoden jälkeen. Sparliigassa Kumpulainen on pelannut 25 Lappeenrannan runkosarjaottelua 10,2 pisteen ja 7,0 levypallon keskiarvoilla.
Sarjan levypallotilastossa Kumpulainen on kolmanneksi paras kotimainen edellään vain seurakaveri Pasi Riihelä (7,6) ja Joensuun Katajan Sami Laaksonen (7,2).
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.