24.5.2013 Yllätyspronssia naisten SM-sarjassa viime kaudella napanneen Tapiolan Hongan uusi päävalmentaja on Kimmo Kujansivu. 36-vuotiaan, yhden kerran urallaan naisten SM-kultaa juhlineen Kujansivun ja Tapiolan Hongan välinen sopimus on yksivuotinen.
Tapiolan Hongan naiset lähtevät SM-sarjakauteen 2013/14 Kimmo Kujansivun komennossa. Kuva: Tuomas Venhola.
Luotsattuaan BC Nokian naisten Suomen mestaruuteen 2005 on Kujansivu toiminut muun muassa Korisliigassa Espoon Hongan apuvalmentajana sekä viimeksi Namika Lahden päävalmentajana kaudella 2011/12. Kujansivulla on lisäksi takanaan lukuisia vuosia nuorten maajoukkuevalmentajana.
Kujansivu on innostunut ja tyytyväinen päästessään sapattivuoden jälkeen takaisin koripallon pariin.
- Olen kiitollinen Tapiolan Hongalle tästä mahdollisuudesta ja täynnä intoa päästessäni taas koripallon ja päivittäisvalmennuksen pariin. Hongan viime kauden joukkue oli täynnä nuoria ja lahjakkaita pelaajia, joten siinä on hyvä pohja ensi kaudelle. Kun joukkuetta saadaan täydennettyä muutamalla kokeneemmalla pelaajalla, on meillä hyvät lähtökohdat tulevaan kauteen, Kujansivu toteaa Hongan tiedotteessa.
Hongan naisten SM-sarjajoukkueen muu valmennusryhmä varmistuu lähiaikoina ja joukkueen rakentaminen alkaa toden teolla.
Joukkueen peräsimessä hienoa työtä edellisellä kaudella tehneet Jussi Laakso ja Jussi Syrjänen siirtyvät naisten joukkueen valmennuksesta muihin valmennustehtäviin Tapiolan Hongan sisällä. Laakso ottaa vastuulleen mm. Hongan B-tytöt ja Syrjänen jatkaa Hongan miesten Korisliiga-joukkueen apuvalmentajana sekä toimii seuran junioripuolen päävalmentajana.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.