7.3.2021 21:16 Awak Kuierin Ragusan taistelu Italian cupin voitosta päättyi välierävaiheeseen. Espanjassa Anniina Äijäsen joukkue Ferrol varmisti lohkovoiton.
Awak Kuierin hieno peli ei riittänyt finaalipaikkaan. (Kuva: Ville Vuorinen)
Puolivälierässä Ragusa oli voittanut Empolin, mutta välierässä Reyer Venezia osoittautui vahvemmaksi numeroin 87-73 (48-47). Kuier oli erinomainen 19 pisteen, kahdeksan levypallon, kahden syötön, riiston ja kolmen torjunnan tilastoilla.
Ottelutilastot
Espanjan Liga Femenina 2:ssa nähtiin suomalaisten kohtaaminen, kun Anniina Äijäsen Ferrol jatkoi voittoputkensa 23 ottelun mittaiseksi Helmi Tulosen ja Elina Koskimiehen Ibaizabalin kustannuksella. Ferrol oli ottelussa parempi numeroin 95-50 (44-23). Äijänen pussitti 11 pistettä, otti kaksi levypalloa ja antoi kaksi syöttöä. Tuloselle kirjattiin viisi pistettä, seitsemän levypalloa, riisto ja torjunta. Koskimiehen tilastoriville merkattiin puolestaan neljä pistettä ja levypallo. Ferrol varmisti samalla A-lohkon voiton ja Ibaizabal on seitsemäntenä.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.23-0 y, ahora sí, campeonas de liga en el grupo A de #LF2.
— Baxi Ferrol (@UniFerrol) March 6, 2021
Seguimos.#DISFRUTARdelCAMINO pic.twitter.com/xWvuuj5tTW
C-lohkossa Sara Rokkanen oli jälleen vauhdissa, kun Andratx otti kauden toisen voittonsa kaadettuaan Mataron 64-48 (37-17). Rokkanen oli joukkueensa ykkösnimi 16 pisteen, kahdeksan levypallon, neljän syötön ja riiston tilastoilla. Voitosta huolimatta Andratx on lohkossa viimeisenä.
Ottelutilastot
Sofia Pelanderin Herner palasi voittojen tielle 81-50 (53-25)-voitolla Royals Saarlouisista. Pelander oli tehokkaana tilastoiden yhdeksän pistettä, kolme levypalloa, syötön ja kaksi torjuntaa. Herner on Saksan Bundesliigassa kolmantena.
Ottelutilastot
Ruotsin liigassa Sandra Karsten jäi ilman tilastomerkintöjä, kun Wetterbygden Sparks hävisi Mark Basketille 62-70 (23-34). Sparks on yhdeksäntenä.
Ottelutilastot
Ville Tuomisen valmentama Helsingborg hävisi Uppsalalle 61-71. Helsingborg pitää jumbosijaa sarjassa.
Ottelutilastot
Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA jatkavat valtakunnallisen rankingin ykkösenä, kun UCLA sai jo 19 peräkkäistä voittoa täyteen. Elsa Lemmilä ja Ohio State taas kärsivät ensimmäisen tappionsa.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaiskauteen on mahtunut jo paljon. Vaikean alkukauden jälkeen unkarilaista Szekszardia edustava Bejedi on ottanut joukkueessa ison roolin.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Sienan aloitusviisikossa nähtiin Teresa Seppälän lisäksi Peppi Lohko. Elina Aarnisalon UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State taas venyttivät voittoputkensa jo 17 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkavat voittamattomina. UCLA pitää edelleen valtakunnallisessa rankingissa ykkössijaa, Ohio State taas nousi sijalle 9.
Veera Pirttinen, 27, palasi yhden Korisliigassa vietetyn kauden jälkeen takaisin Euroopan kentille tehdessään kesällä sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Luchse Hannoverin kanssa. Pirttisen alkukausi on ollut loukkaantumisten sävyttämä, mutta muuten Pirttinen on ollut tyytyväinen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Teresa Seppälä heitti uuden piste-ennätyksensä. Elina Aarnisalon (UCLA) ja Elsa Lemmilän (Ohio State) yliopistot jatkavat voittamattomina, Meri Kanerva taas upotti 20 pistettä Xavierille.
Sara Bejedi päätti vuoden komeasti Unkarin liigassa, kun hän tilastoi peräti 33 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan. Lotta-Maj Lahtinen puolestaan heitti piste-ennätyksensä Espanjassa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Teresa Seppälä ja Siena aloittivat konferenssiottelunsa MAAC:ssä kahdella voitolla. Seppälä säkitti ensimmäisessä ottelussa 20 pistettä ja toisessa 19.