KTP venyi kotivoittoon Seagullsista

7.11.2017 Korisliigan tiistai-illan ainoa välienselvittely käytiin Kotkan Steveco Areenalla, kun KTP isännöi sarjataulukon kakkosta, Helsinki Seagullsia. Tiukkojen ja jännittävien vaiheiden jälkeen voittajaksi venyi kotijoukkue KTP lukemin 88-86 (49-38).

Kapteeni Michael Pounds naulasi voittokorin vain reilu sekunti ennen päätössummeria...

...ja Ilmari Kallio tarjoili KTP:lle tuttua, ilmatiivistä puolustuspelaamista kotivoitossa Helsinki Seagullsista. Kuvat: Ville Vuorinen

KTP onnistui palaamaan nopeasti voittokantaan tappioon päättyneen Kymenlaakson derbyn jälkeen, kun se isännöi sarjataulukon toista sijaa hallussaan pitävää Helsinki Seagullsia. Tasaisen väännön jälkeen kotiyleisön energiavarannon otteisiinsa mukaan saanut KTP sai pidettyä Seagullsin kirin aisoissa ja nousi vain muutama sekunti ennen päätössummeria 88-86 (49-38) –kotivoittoon.

Steveco Areenan kotiyleisö valmistautui jo juhliin, kun isännät pyyhälsivät päätösneljänneksen alkuhetkillä kahdeksan pisteen karkumatkalle Deon Edwinin kolmosella. Seagulls nousi kuitenkin ottelun voittotaisteluun vielä mukaan Antti Kanervon komeilla kolmosilla ja jopa johtoasemaan Remy Abellin käynnistämällä 6-0 –pisteputkella ottelun kahden viimeisen peliminuutin aikana.

Päätöshetkien aikana KTP:n Mandell Thomasin kolmonen ja tätä seurannut Seagullsin Jermaine Marshallin lay-up tasoittivat tilanteen lukemiin 86-86 kun vain 14 sekuntia oli jäljellä pelikellossa.

Aikalisältä viimeiseen hyökkäykseensä saapunut KTP lähti hakemaan ratkaisukoria kapteeni Michael Poundsin kautta, eikä suotta. Sentteri Kenneth Simmsin skriinin tieltään pois viittonut Pounds hyökkäsi vahvasti Kanervoa vastaan ja nosti oikealla kädellään hallitun hook-heiton keskelle nailonverkkoa ja räjäytti kotiyleisön kun vain reilu sekunti jäi tiimalasiin jäljelle. Seagulls haki voittokoria vielä Kanervon kautta, mutta potentiaalinen voittoheitto lähti niukasti liian myöhässä, eikä pallokaan löytänyt tietään korirenkaan läpi.

- Pelattiin oikein hyvä peli, kun voitettiin Seagullsin tasoinen joukkue vaikean alkukauden jälkeen. Neljännellä jaksolla oli tarkoitus hyökätä kohti koria ja olla aggressiivisia heidän aggressiivista puolustusta vastaan ja se toimi, iloitsi KTP-luotsi Ray Ailus.

Tupla-tuplan operoinut Simms (20/13/4 torjuntaa) ja voittokorin veivannut kapteeni Pounds (12/4) toimivat isäntien voiton takuumiehinä. Avainhahmoiksi nousivat myös 12 pistettä, 3 levypalloa ja 3 syöttöä kansainvälisen tason puolustuspelaamisen ohella kirjauttanut Ilmari Kallio, sekä vain levypallon tupla-tuplasta jäänyt, vajaat 38 minuuttia urakoinut Hermont Horton (19/9/3 syöttöä).

Lokkilauman riveistä kovinta jälkeä tekivät 25 pistettä nakuttanut Kanervo, 16 pistettä heittänyt Marshall sekä totutun vahvan kokonaissuoritteen tarjoillut Susijengi-sentteri Tuukka Kotti (9/12/3 syöttöä).

Ottelutilastot: KTP - Seagulls
 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia