28.1.2016 Korisliigan kotkalaisjoukkue KTP-Basket on pestannut 27-vuotiaan ja 196-senttisen LaMarcus Reedin. Reed esiintyi tällä kaudella ennen siirtymistään Suomeen Ranskan pääsarjassa.
Reed pelasi Rouenin paidassa syksyllä seitsemän ottelua 3,4 pisteen, 1,9 levypallon ja 14,1 minuutin keskiarvoilla. Aiemmin hän on pelannut urallaan mm. Belgian, Ruotsin, Kyproksen ja Kreikan pääsarjoissa.
Kotkassa Reed tuurannee akuutisti lievästä alaraajavammasta kärsivää Sefton Barrettia, joka on ollut sivussa KTP:n kahdesta edellisestä ottelusta.
- Tarkoitus on, että (Reed) tuo joukkueeseen nopeutta ja aggressiivisuutta. Hän on hyvä puolustaja ja pyrkii hyökkäyksessä kohti koria. Jos Sefton on pois, meiltä puuttuu joukkueesta sen tyyppinen pelaaja, KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström kertoi Kymen Sanomille.
Reed on Texas-Arlingtonin yliopiston kasvatti.
KTP:n seuraava ottelu on perjantaina Loimaan Bisonsia vastaan Karhuvuoren Steveco Areenalla.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.