KTP:n tappioputki jatkuu

7.11.2005 KTP:n alavireinen meno korisliigassa jatkuu. Lauantai-iltana tappio tuli Porvoossa, missä Tarmo oli parempi selvin pistein 90-66 (51-41). Häviö oli kotkalaisille jo kuudes perättäinen.

Ensimmäisen kymmenminuuttisen jälkeen KTP johti vielä peliä parilla pisteellä, mutta taipui lopulta selvästi. Viimeisen neljänneksen ryhmä hävisi 14 pinnalla.

Kymmenen ottelun jälkeen KTP:lla on vain yksi voitto. Asema sarjan hännillä vankistui entisestään, kun kolmanneksi viimeisenä ollut Tarmokin karkasi nyt kuuden pisteen päähän.

KTP:n harvoihin valopilkkuihin Porvoossa lukeutui Sarunas Skadas, joka upotti tarkasti 16 pistettä. Tarmon tehomiehiä olivat Roni Leimu (20/0) ja Rashad Bell (19/9).

Hongan heitto kulki

Ailahtelevasti pelannut Honka onnistui vaihteeksi ottamaan selvän voiton. Samalla pistemäärällä keskikastissa majaillut Korihait kaatui Espoossa reippain 111-86 (51-44)-lukemin.

Honka näytti ratkaisevan pelin jo heti alussa. Ensimmäinen kymmenminuuttinen sujui isäntien komennossa numeroin 28-15. Puoliajalle
uusikaupunkilaiset nousivat kuitenkin iskuetäisyydelle, mutta taipuivat lopulta selvästi.

Hongan voiton avain oli vahva heittopeli. Kakkoset suhahtivat sisään 69 prosentin tarkkuudella ja kolmosistakin yli puolet meni sinne minne pitikin. Korkeimman lukeman sekä pisteissä että levypalloissa kokosi Tim Kisner (22/8).

Korihaiden ykkönen oli tuore jenkkivahvistus, viime kaudella Katajassa pelannut Llewelyn Smalley (24/4).

Pyrintö yllätti LrNMKY:n

Tampereen Pyrintö osaa olla kotonaan vaarallinen ryhmä. Kouvojen ja Hongan
jatkoksi sen sai nyt kokea hallitseva mestari Lappeenrannan NMKY. Loppulukemat Pyynikin palloiluhallissa olivat 104-90 (49-36).

Kotijoukkue heitti vierailijaansa tarkemmin ja voitti myös levypallot selvästi. Namikan kaatoa johti Kenneth Lowe saldolla 27/4. Omar Bynum (22/11) oli myös merkittävässä roolissa.

Lappeenrantalaisista Matthew Williams ja Pasi Riihelä pääsivät täpärästi yli 20 pisteen rajan.

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

Näytä lisää vastaavia