7.9.2011 Korisliiga-kauteen valmistautuva kotkalainen KTP-Basket on solminut kaksivuotisen sopimuksen bosnialaistakamies Bojan Sarcevicin, 23, kanssa, uutisoi keskiviikon Kymen Sanomat. Sarcevic solmi kesällä sopimuksen Espoon Hongan kanssa, mutta Hongan Korisliigasta sulkemisen jälkeen hän on ollut vapaa etsimään itselleen uuden joukkueen.
Bojan Sarcevic siirtyy viiden Korihaissa vietetyn kauden jälkeen Kotkaan. Kuva: Francois Perthuis.
Sarcevic siirtyi kasvattajaseurastaan KK FinnDosta Uudenkaupungin Korihaiden riveihin vuonna 2006. Hän on edustanut Korihaita viiden Korisliiga-kauden ajan ennen siirtoaan Hongan kautta Kotkaan.
Viime kaudella Sarcevic viimeisteli 12,5 pistettä, 3,9 levypalloa ja 3,5 syöttöä ottelua kohden Korihaiden hakiessa ensimmäisen välieräpaikkansa 16 vuoteen. Korihait selvisi lopulta pronssiotteluun, jossa se taipui KTP:lle.
Sarcevic on Bosnia-Hertsegovinan kansalainen, mutta hän menee Korisliigassa kotimaisesta pelaajasta, koska hän on pelannut Suomessa jo juniorisarjoissa.
KTP:ssa pelaa kaudella 2011/12 Sarcevicin lisäksi ulkomaalaisvahvistukset Terrell Bell, Greg Washington ja Bennet Davis sekä kotimaiset pelaajat Vesa Heinonen, Mikko Ahdepelto, Asmo Lehtinen, Sampo Vekkilä, Jukka Matinen, Michael Pounds, Milos Dobras, Juho Lehtoranta, Joonas Lehtoranta, Joel Juusti sekä Joona Karppinen. Joukkuetta valmentaa Lars Ekström.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.