KTP katkaisi Kouvojen voittokulun

28.12.2010 Korisliigaa johtava KTP-Basket katkaisi Kouvojen voittokulun, kun sarjan joulutauko päättyi tiistaina. Neljä edellistä peliään voittanut Kouvot ahdisteli kyllä KTP:tä, mutta pisteet jäivät Kotkaan 72-63 (40-25) -tuloksella. Tiistain täyden kierroksen muut voitot menivät Namika Lahdelle, Korihaille, Katajalle, Hongalle ja Pyrinnölle.

Jeb Ivey ja KTP voittivat Kymenlaakson derbyn.

Roope Suonio rynni Lahdelle 36 pistettä ja voiton.

Bojan Sarcevicin Korihait kurotti voittoon Kauhajoella.

Kataja ja Juho Nenonen murjoivat Lappeenrantaa.

Jamar Wilsonin Honka tekivät tuloksekkaan vierailun Saloon.

Pyrintö ja Kenneth Lowe eivät antaneet Tarmon yllättää. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

KTP hallitsi peliä ja nousi kolmannella jaksolla jo 17 pisteen johtoon. Sen jälkeen Kouvot intoutui kiriin, joka nosti sen parhaimmillaan kahden pisteen päähän. Kouvot kärkkyi voittoa vielä pari minuuttia ennen loppua 66-63 -tilanteessa, mutta KTP teki viimeiset pisteet.

Kauden kaikki kotipelinsä voittaneesta KTP:stä Jeb Ivey heitti 19 ja Sefton Barrett 18 pistettä.

Kouvoista B.A. Walker teki 23 pistettä. Durell Vinson kahmi 14 pisteen lisäksi peräti 25 levypalloa.

Kouvojen tuore vahvistus, viime kaudella Korihaissa pelannut Josh Gonner aloitti 11 pisteen teholla. Kouvoilta puuttui kuumeinen Ville Kaunisto.

Namika Lahti yllätti ToPon

Helsingissä koettiin yllätys, kun kovana kotijoukkueena kunnostautunut Torpan Pojat taipui Namika Lahdelle, joka haki vasta kauden toisen vierasvoittonsa 88-72 (42-39) -tuloksella.

Kahta ensimmäistä jaksoa lievästi hallinnut ToPo ei johtanut puoliajan jälkeen kertaakaan, mutta roikkui voitonsyrjässä vielä viitisen minuuttia ennen loppua 70-71 -tilanteessa. Vieraat karkasivat tämän jälkeen ja veivät loppupelin selvästi 17-2.

Lahtelaisten sankariksi nousi piste-ennätystään roimasti 36 pinnaan nostanut Roope Suonio. Takamies nakkasi muun muassa kuusi kolmosta 86 prosentin tarkkuudella. Namikalta löytyi vain neljä pistemiestä, joista Anthony Vereen teki 19 pistettä. Kokoonpanosta puuttui kotimaansa lumimyrskyyn juuttunut Ryan Ayers.

ToPosta LaVell Blanchard keräsi 24 pistettä sekä 17 levypalloa ja Mikko Koivisto 15 pistettä.

Korihait jatkoi Karhun tappioita

Uusi valmentaja ja kaksi uutta yhdysvaltalaispelaajaa eivät pystyneet kääntämään Kauhajoen Karhun tappiokurssia. Karhu kärsi jo viidennen peräkkäisen tappionsa, kun Uudenkaupungin Korihait haki Kauhajoelta täpärän 80-77 (38-38) -voiton.

Korihait otti tauon jälkeen pelistä otteen ja nousi kolmannen jakson lopulla jo 15 pisteen johtoon. Ari Tammivaaran ensi kertaa valmentama Karhu kipusi kuitenkin pari minuuttia ennen loppua 76-76 -numeroihin, mutta sai sen jälkeen aikaan vain yhden pisteen.

Korihaiden tasaisesta tehosta vastasi kuusi kaksinumeroiset pisteet heittänyttä peluria, joista Bojan Sarcevic teki 17 ja Lawrence Wright 16 pistettä. Korihailta puuttui James Reaves.

Karhun tehokkain oli taas Jeremiah Wood 21 pisteellä. Uusista pelaajista teki Pyrinnöstä tuttu Chris Hester 11 ja takamies Steffan Johnson kolme pistettä.

Karhulta puuttui kuumeinen Vesa Mäkäläinen. 

Kataja pyöritteli LrNMKY:tä

Kierroksen suurin voitto syntyi Joensuussa, jossa Kataja pyöritteli Karjalan paikallispelissä Lappeenrannan NMKY:tä 106-67 (54-43) -lukemin.

Koko pelin johtanut Kataja ratkaisi voittonsa kolmannella jaksolla, jonka se voitti 34-16 ja venytti johtonsa lähes 30 pisteeseen.

Jared Newson heitti Katajalle 20 pistettä ja Juho Nenonen 19.

LrNMKY:n korinteko keskittyi 24 pistettä tehneen James Lewisin ja 22 pistettä keränneen HL Colemanin käsiin.

Muutaman maanmiehensä lailla Malik Moore (LrNMKY) myöhästyi työpaikalle paluussaan. Pasi Riihelä oli puolestaan pois siviilityöesteen vuoksi. 

Hongalle niukka voitto Salosta

Espoon Honka venytti voittoputkensa neljän pelin mittaiseksi haettuaan Salosta niukan 78-74 (38-29) -voiton Vilppaasta.

Honka johti peliä koko ajan ja peli näytti jo selvältä kolmannen jakson lopulla 19 pisteen vierasjohdossa. Vilpas nousi kuitenkin toiseksi viimeisellä minuutilla pisteen päähän Samu Kaaresvirran kolmosella. Kori jäi Vilppaan viimeiseksi, mutta Jamar Wilson pääsi tekemään Hongalle vielä kolme vapaaheittopistettä.

Hongalta puuttuivat Corey Belser ja Ville Mäkäläinen. Wilson pussitti peräti 36 pistettä ja John Williamson 18.

Kaaresvirta heitti Vilppaalle 24 pistettä ja Jukka Kataja 14.

Pyrinnölle rutiinivoitto Tarmosta

Porvoon Tarmo selvisi Tampereen reissusta ilman murskatappiota, kun sarjakakkonen Pyrintö otti rutiinivoiton 86-78 (35-34).

Tarmo onnistui pitämään pelin tasaisena päätösjakson puoliväliin asti. Sen jälkeen Pyrintö tuplasi viiden pisteen johtonsa eikä kotivoitto joutunut enää uhatuksi.

Kenneth Lowe heitti Pyrinnölle 25 pistettä ja Antero Lehto 13.

Jonathan Heard pussitti Tarmolle 21 pistettä ja Jerrah Young 17.

(STT) 

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

Näytä lisää vastaavia