KTP jatkoi Korihaiden tappioputkea

31.10.2012 Uudenkaupungin Korihait kärsi Korisliigassa jo seitsemännen peräkkäisen tappionsa, kun KTP haki keskiviikkona vierasvoiton Vakka-Suomesta pistein 77–94 (35–49). Tampereen Pyrintö puolestaan palasi voittojen tielle tukahduttamalla Kouvot ja Nilan Bisons jatkoi kotivoittojaan Namika Lappeenrannan kustannuksella. Illan muut voittajat olivat Joensuun Kataja, Kauhajoen Karhu ja Namika Lahti.

Sefton Barrett johdatti KTP:n karkumatkalle Uudessakaupungissa.

LaMonte Ulmerin Pyrintö osoitti toipuneensa Karhu-tappiosta.

Eero Aaltonen linkosi kauden ennätyspisteensä Bisonsin kukistaessa Lappeenrannan Namikan.

Johnell Smith heitti ottelun parhaat pisteet, kun Kataja jatkoi FoKoPon suurten tappioiden sarjaa.

Ilkka Vuori hiosti Vilppaan pelinrakentajia ja pyöritti mallikkaasti Karhun peliä.

Cedric Latimer kantoi Namika Lahden voittoon Korikobrista. Kuvat: Kai Kilappa, Francois Perthuis & Eveliina Toivola.

Korihaiden ja KTP:n välinen ottelu näytti ratkeavan nopeasti. Kun ottelu oli vanhennut vain 12 minuuttia, erinomaisesti heittänyt KTP johti peliä murskaavin lukemin 15–34. Kolmannella jaksolla puntit kuitenkin kääntyivät, kun Korihait latoi 36 pistettä KTP:n sukkaan ja nousi johtoon.

 

Korihait elätteli kotiyleisön toiveita johtamalla viimeisen jakson neljännellä minuutilla vielä pisteissä 75-72. Ottelun loppu oli kuitenkin täydellistä kotkalaisnäytöstä. Seuraavat minuutit kirjattiin KTP:lle 22-0 Sefton Barrettin tyylitellessä kotkalaispisteistä puolet. KTP vei ottelun 77–94 (35–49).

 

– Kolmannella jaksolla nähtiin Korihaiden parasta peliä tällä kaudella. Viimeisellä jaksolla käänsimme pelin puolustuksen kautta. Kun puolustus alkoi pitää, pääsimme myös juoksemaan hyvin. Ylä- ja alamäkiä tuli kyllä liikaa, mutta vierasvoittoihin pitää aina olla tyytyväinen, sanaili KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.

 

Kotkalaisten tasaisen tehotrion muodostivat Antwine Williams (22/5), viisi kolmosta myllyttänyt Jukka Matinen (21/4) sekä Devonne Giles (21/6). Vaisusti aloittanut Sefton Barrett (15/6/3 riistoa) kunnostautui KTP:n loppukirin aikana.

 

Korihaista Daniel Horton (20/1) ja Chris Taft (14/9) nousivat hetkittäin KTP:n tasolle.

 

Pyrintö jyräsi Kouvolassa

 

Liigakärki Tampereen Pyrintö saalisti täyden kuuden ottelun kierroksen suurimman voiton lyömällä Kouvot Kouvolassa 59–94 (23–48).

 

Ottelu oli aivan alusta asti Pyrinnön yksipuolinen näytös. Kurinalaisesti puolustanut ja monipuolisesti hyökännyt Pyrintö voitti jo ensimmäisen neljänneksen 10–27. Tyrmäysalun jälkeen Kouvot ei yltänyt enää lähellekään tasoaan, vaan Pyrintö jatkoi onnistunutta aseistariisuntaansa aivan ottelun loppuun asti.

 

– Hyvä peli meiltä. Kiva, että reaktio huonon Kauhajoki-pelin jälkeen oli tällainen. Kouvoille tämä oli ensimmäinen tappio kotona, ja he ovat voittaneet mm. Joensuun Katajan kotikentällään, Pyrinnön valmentaja Ville Tuominen kiitteli.

 

Pyrinnön pistekuningas oli LaMonte Ulmer (20/9), joka sai tulitukea Carl Lindbomilta (17/7). Levypallopelissä liiteli omissa korkeuksissaan Jesse Niemi (5/10/3 riistoa), ja vain kahdeksan kertaa pelitilanneheittoa yrittänyt Damon Williams (8/7/10 syöttöä) kunnostautui koriin johtaneilla syötöillään.

 

Kouvoista kaksinumeroisille pisteille ylsivät vain Gilberto Clavell (13/6), Vernon Taylor (13/5) ja Antto Nikkarinen (10/5). Entistä seuraansa vastaan pelannut Chris Hester (8/4) jäi vanhojen joukkuetovereidensa puristuksessa kauaksi tasostaan.

 

Biisonit jatkoivat kotivoittojensa sarjaa

 

Hallitseva Suomen mestari Nilan Bisons on edelleen tappioton kotikentällään Loimaan liikuntahallilla. Biisoneiden kauden neljäs kotivoitto ja kaikkiaan viides voitto seitsemästä ottelusta merkittiin Namika Lappeenrannan kustannuksella 92–71 (34–35).

 

Voitto irtosi kuitenkin loimaalaisille työn ja taistelun kautta. Viime kevään puolivälierävastustaja johti pitkään ensimmäisellä puoliskolla. Kolmas jakso muutti kuitenkin kaiken, kun kotiyleisönsä hurmoksesta virtaa saanut biisonilauma rynnisti 36–37-tappiolukemista hetkessä 55–42-johtoon. Parhaimmillaan Bisons johti 23 pisteellä.

 

Bisonsin kolmen kovan koplan muodostivat tällä kertaa Jeb Ivey (18/3/4 syöttöä), Martin Zeno (18/8/7 syöttöä) sekä Ryan McDade (17/10/3 syöttöä). Elementissään oli myös kauden ennätyspisteensä lingonnut Eero Aaltonen (12/0).

 

Lappeenrantalaisista Greg Logins (19/10) ja Jason Conley (17/5) olivat joukkueen tehokkaimmat. Pelinrakentaja Matt Gibson (14/4/5 syöttöä) jäi Bisonsin puristuksissa tehottomaksi tauon jälkeen. Ottelussa nähtiin myös viime keväänä Suomen mestaruutta loimaalaismiehistössä juhlineen Clifton Jonesin (2/6) paluu vanhaan kotisaliinsa.

 

Kataja myllytti FoKoPoa

 

Joensuun Kataja jatkoi Forssan Koripoikien suurinumeroisia tappioita ottamalla liiganousijasta selkeän 101–72 (53–38)-kotivoiton. FoKoPo on hävinnyt viimeiset neljä otteluaan keskimäärin 29 pisteen erolla.

 

Loppunumerot kuitenkin hämäävät, sillä forssalaiset piinasivat Katajaa noin kymmenen pisteen tuntumassa aina päätösjakson alkuun asti. Viimeisen viiden minuutin aikana vieraiden selkäranka kuitenkin napsahti ja ero repesi.

 

Katajan ykkönen oli takamies Johnell Smith (25/3/5 syöttöä). Smithin lisäksi Juho Lehtoranta (15/2), Juho Nenonen (15/2) ja Jonte Flowers (15/7) tekivät vahvaa työtä forssalaistenkaatotalkoissa.

 

FoKoPolta Sami Ikävalko (18/2/3 syöttöä) ja Jahmar Thorpe (18/7) elättelivät vieraiden yllätystoiveita pisimpään.

 

Karhulla helppo iltapuhde, Vilpas vaisu ilman ykköspelinrakentajaa

 

Ilman polvivaivaista pelinrakentajaansa Marquis Hallia Kauhajoen lakeuksille matkustanut Salon Vilpas oli vaisu vieras Karhun kotihallissa. Karhu vei Vilppaasta ongelmitta 84–63 (43–36)-kotivoiton.

 

Vain yhden ottelun tällä kaudella voittanut Vilpas rimpuili vielä kolmannen jakson alussa kymmenen pisteen tuntumassa. Jussi Eskolan perättäiset kolmoset käynnistivät kuitenkin Karhun karkumatkan, eikä viimeisellä kymmenminuuttisella Vilpas pystynyt enää haastamaan isäntiä.

 

– Tietoisuus siitä, että vastustajalta puuttuu tärkeä pelaaja (Hall), vaikuttaa alitajuisesti, vaikka sen ei saisi antaa vaikuttaa. Onneksi viimeisellä neljänneksellä pääsimme omaan rytmiimme, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara muotoili.

 

Karhun parhaasta suorituksesta vastasi alati peliään parantava Tremaine Ford (18/8/3 riistoa). Ilkka Vuori (15/5/3 syöttöä/3 riistoa/3 blokkia) johti mallikkaasti peliä ja kiusasi herhiläisenä Vilppaan pelinrakentajajaostoa.

 

Vilppaalta Troy Barnies (18/7) nakkasi korkeimmat koriluvut. Eero Lehtinen (11/5/3 riistoa) ja Shawn Atupem (11/9) nousivat myös kaksinumeroisille.

 

Namika Lahti katkaisi Korikobrien minivoittoputken

 

Kaksi edellistä peliään voittanut Lapuan Korikobrat taipui tappioon Lahdessa, missä kapteeninsa Roope Suonion lopettamispäätöksestä yhä toipuva Namika myllytti kotiyleisönsä riemuksi 90–80 (43–44)-voiton.

 

Tasainen peli alkoi kääntyä kotijoukkueelle viimeisen neljänneksen alussa. Peli oli tasalukemissa 67–67, kun Emmanuel Hollowayn kuuden perättäisen pisteen johtama Namika porhalsi karkumatkalle, jonka Cedric Latimer täydensi kolmosellaan lukemiin 80–71. Korikobrat ei päässyt enää viittä pistettä lähemmäs.

 

Namikan sankariksi nousi itsevarmasti ja tehokkaasti pelannut Cedric Latimer (30/7), jota säesti Emmanuel Holloway (18/1). Jordan Hasquet (15/7), Aleksi Alanen (11/5/3 syöttöä) ja Louis Johnson (8/12/3 blokkia) kantoivat myös kortensa kekoon.

 

Vieraiden terävin oli pelinrakentaja Bryan Holmes (24/3/3 syöttöä). Samuel Haanpäälle (12/10) merkittiin tupla-tupla.


(STT-Basket.fi)

 


Lisätietoja: Korisliiga
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia