KTP ja Seagulls odottavat mustelmarikasta puolivälieräsarjaa

16.4.2015 14:02 Kotkan Karhuvuoren Steveco Areena ja Helsingin Töölön Kisahalli kuuluvat kotimaisiin koripallopyhätöihin, joissa on nähty kiivaita ja ikimuistoisia Kotka-Helsinki-pudotuspelisarjoja vuosikymmenten mittaan. Tuoreimpana tulokkaana historialliseen ketjuun liittyy KTP-Basketin ja Helsinki Seagullsin lauantaina alkava mittelö.

Brandon Jefferson johdattaa KTP:n Seagullsia vastaan.

Seagullsin "mustana hevosena" nelistää alkukaudella Honkaa edustanut Anton Odabasi.

Jukka Matisen paluu on vahvistanut liigakärki KTP:ta.

Seagulls-koutsi Mikko Larkas odottaa mustelmarikasta pudotuspelisarjaa. Kuvat: Matti O. Koskinen, Tytti Nuoramo, Kai Kilappa.

KTP-Basket sai kesällä päävalmentajakseen Saksan vuosinaan pesunkestäväksi ammattilaiseksi varttuneen Anton ”Ponttis” Mirolybovin, 37, jonka avauskausi kotkalaisseuran peräsimessä on ollut menestyksekäs.

Kotkalaiset ovat pysyneet koko 40 ottelun runkosarjan ajan Korisliigan kärjessä paria notkahdusta lukuun ottamatta – ja notkahduksetkin ajoittuivat maaliskuulle, jolloin KTP kokeili uusia juonia pudotuspelien varalta.

– Kun Jukka (Matinen) palasi mukaan loukkaantumisen jäljiltä, se muutti joukkueen rakennetta ja meidän pelimme oli sen myötä vähän aikaa hajallaan. Kokeiltiin siinä samassa vähän uusia asioita ja siinä tuli pari peliä takkiin. Nyt olemme kuitenkin saaneet tarvittavat toimenpiteet tehtyä ja kurssin käännettyä, joten ihan luottavaisin mielin mennään, Mirolybov pohdiskelee.

”Ponttis” kiinnittää huomionsa Korisliigan pudotuspelien ennalta-arvaamattomaan luonteeseen. Helsinki Seagullsin Mirolybov mieltää haastavaksi vastustajaksi, jossa riittää pureskelemista.

– Seagulls pelaa erittäin ikävällä tavalla; kovaa, fyysisesti, vahvuuksiensa mukaan ja äärimmäisen hyvin yhteen. Sen takia meidän pitää olla koko ajan hereillä ja pidettävä huoli siitä, ettemme päästä heitä kontrolloimaan pelejä.

Seagulls leveänä ja itsevarmana

Vaikka Helsinki Seagulls varmisti pudotuspelipaikkansa vasta viimeisenä joukkueena, stadilaisten iskukykyä on syytä olla aliarvioimatta. Tämän voi todeta myös runkosarjavoittajan ja ”Lokkien” neljästä runkosarjan kohtaamisesta.

– Kolme erittäin tiukkaa tappiota ja yksi kohtalaisen iso voitto alla. Molemmat ovat nopeatempoista korista pelaavia joukkueita, molemmilla on koreja tekevä pelintekijä ja hyvä iso pelaaja, kummallakin paljon liigaa nähneitä suomalaisia, Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas listaa.

– Suurin ero tulee ehkä puolustuspäässä, sillä KTP on joka tilanteessa äärettömän aggressiivinen ja me taas joissain ratkaisuissa maltillisempia. Odotuksissa on todella fyysinen, intensiivinen ja mustelmarikas sarja ja olen ihan varma, että kolmessa ottelussa tämä ei ratkea.

Leveällä rotaatiolla pudotuspeleihin vyörynyt Seagulls vahvistui vielä juuri ennen runkosarjan loppua Hongasta saapuneella 206-senttisellä ja 19-vuotiaalla superlupauksella, Anton Odabasilla. Larkaksen arvion mukaan ”Oda” voi olla jopa pudotuspelien musta hevonen.

– Meillä oli ennen Odan saapumista käytännössä yhden pelaajan vaje sisäpelaajan paikalla, emmekä kestäneet sillä saralla yhtään loukkaantumista. Odalla on tietenkin kova työ omaksua kuukaudessa se, mitä muut ovat harjoitelleet puoli vuotta, mutta runkosarjan kahdessa vikassa matsissa Oda osoitti, että hänestä voi olla meille paljonkin iloa pleijareissa.

Karhuvuori ja Kisis: klassikot kohtaavat

KTP ja ToPo pelasivat lukemattomia kiihkeitä kohtaamisia kultaisella 1990-luvulla, ja myös uuden vuosituhannen puolella Kotkan ja Helsingin joukkueiden mittelöt ovat olleet yleisölle mannaa.

Mirolybov ja Larkas uskovat, että KTP-Seagulls-puolivälieräsarjassa on ainekset seistä omilla jaloillaan viime vuosikymmenten klassikoiden joukossa.

– Kaksi Kisahallissa pelaamaamme matsia ovat muistuttaneet pitkälti 90-luvun klassikkomatseja. Siinäkin mielessä makeaa, että pääsemme nyt playoffseissa ottamaan toisistamme mittaa, Mirolybov virnistää.

– Kiivaita pelejä ja hyvää tunnelmaa tiedossa. Kotkalaiset varmasti saapuvat Helsinkiin ja luotan, että helsinkiläisiäkin lähtee Kotkaan. Eniten kuitenkin mietityttää, ollaankohan minä ja Ponttis enää kavereita pleijarisarjan jälkeen, Larkas naurahtaa kollegansa suuntaan.

 
1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia