16.4.2015 14:02 Kotkan Karhuvuoren Steveco Areena ja Helsingin Töölön Kisahalli kuuluvat kotimaisiin koripallopyhätöihin, joissa on nähty kiivaita ja ikimuistoisia Kotka-Helsinki-pudotuspelisarjoja vuosikymmenten mittaan. Tuoreimpana tulokkaana historialliseen ketjuun liittyy KTP-Basketin ja Helsinki Seagullsin lauantaina alkava mittelö.

Brandon Jefferson johdattaa KTP:n Seagullsia vastaan.

Seagullsin "mustana hevosena" nelistää alkukaudella Honkaa edustanut Anton Odabasi.

Jukka Matisen paluu on vahvistanut liigakärki KTP:ta.

Seagulls-koutsi Mikko Larkas odottaa mustelmarikasta pudotuspelisarjaa. Kuvat: Matti O. Koskinen, Tytti Nuoramo, Kai Kilappa.
KTP-Basket sai kesällä päävalmentajakseen Saksan vuosinaan pesunkestäväksi ammattilaiseksi varttuneen Anton ”Ponttis” Mirolybovin, 37, jonka avauskausi kotkalaisseuran peräsimessä on ollut menestyksekäs.
Kotkalaiset ovat pysyneet koko 40 ottelun runkosarjan ajan Korisliigan kärjessä paria notkahdusta lukuun ottamatta – ja notkahduksetkin ajoittuivat maaliskuulle, jolloin KTP kokeili uusia juonia pudotuspelien varalta.
– Kun Jukka (Matinen) palasi mukaan loukkaantumisen jäljiltä, se muutti joukkueen rakennetta ja meidän pelimme oli sen myötä vähän aikaa hajallaan. Kokeiltiin siinä samassa vähän uusia asioita ja siinä tuli pari peliä takkiin. Nyt olemme kuitenkin saaneet tarvittavat toimenpiteet tehtyä ja kurssin käännettyä, joten ihan luottavaisin mielin mennään, Mirolybov pohdiskelee.
”Ponttis” kiinnittää huomionsa Korisliigan pudotuspelien ennalta-arvaamattomaan luonteeseen. Helsinki Seagullsin Mirolybov mieltää haastavaksi vastustajaksi, jossa riittää pureskelemista.
– Seagulls pelaa erittäin ikävällä tavalla; kovaa, fyysisesti, vahvuuksiensa mukaan ja äärimmäisen hyvin yhteen. Sen takia meidän pitää olla koko ajan hereillä ja pidettävä huoli siitä, ettemme päästä heitä kontrolloimaan pelejä.
Vaikka Helsinki Seagulls varmisti pudotuspelipaikkansa vasta viimeisenä joukkueena, stadilaisten iskukykyä on syytä olla aliarvioimatta. Tämän voi todeta myös runkosarjavoittajan ja ”Lokkien” neljästä runkosarjan kohtaamisesta.
– Kolme erittäin tiukkaa tappiota ja yksi kohtalaisen iso voitto alla. Molemmat ovat nopeatempoista korista pelaavia joukkueita, molemmilla on koreja tekevä pelintekijä ja hyvä iso pelaaja, kummallakin paljon liigaa nähneitä suomalaisia, Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas listaa.
– Suurin ero tulee ehkä puolustuspäässä, sillä KTP on joka tilanteessa äärettömän aggressiivinen ja me taas joissain ratkaisuissa maltillisempia. Odotuksissa on todella fyysinen, intensiivinen ja mustelmarikas sarja ja olen ihan varma, että kolmessa ottelussa tämä ei ratkea.
Leveällä rotaatiolla pudotuspeleihin vyörynyt Seagulls vahvistui vielä juuri ennen runkosarjan loppua Hongasta saapuneella 206-senttisellä ja 19-vuotiaalla superlupauksella, Anton Odabasilla. Larkaksen arvion mukaan ”Oda” voi olla jopa pudotuspelien musta hevonen.
– Meillä oli ennen Odan saapumista käytännössä yhden pelaajan vaje sisäpelaajan paikalla, emmekä kestäneet sillä saralla yhtään loukkaantumista. Odalla on tietenkin kova työ omaksua kuukaudessa se, mitä muut ovat harjoitelleet puoli vuotta, mutta runkosarjan kahdessa vikassa matsissa Oda osoitti, että hänestä voi olla meille paljonkin iloa pleijareissa.
KTP ja ToPo pelasivat lukemattomia kiihkeitä kohtaamisia kultaisella 1990-luvulla, ja myös uuden vuosituhannen puolella Kotkan ja Helsingin joukkueiden mittelöt ovat olleet yleisölle mannaa.
Mirolybov ja Larkas uskovat, että KTP-Seagulls-puolivälieräsarjassa on ainekset seistä omilla jaloillaan viime vuosikymmenten klassikoiden joukossa.
– Kaksi Kisahallissa pelaamaamme matsia ovat muistuttaneet pitkälti 90-luvun klassikkomatseja. Siinäkin mielessä makeaa, että pääsemme nyt playoffseissa ottamaan toisistamme mittaa, Mirolybov virnistää.
– Kiivaita pelejä ja hyvää tunnelmaa tiedossa. Kotkalaiset varmasti saapuvat Helsinkiin ja luotan, että helsinkiläisiäkin lähtee Kotkaan. Eniten kuitenkin mietityttää, ollaankohan minä ja Ponttis enää kavereita pleijarisarjan jälkeen, Larkas naurahtaa kollegansa suuntaan.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.