KTP ja Bisons voiton päähän välieristä, Lahti tasoitti ottelusarjan

20.4.2015 KTP-Basket ja Bisons Loimaa nousivat maanantaina voiton päähän miesten Korisliigan välieristä. KTP otti toisen puolivälierävoiton kotonaan Helsinki Seagullsista 92-80 (42-38). Bisons puolestaan haki toisen voiton Kouvoista 83-80 (41-35). Kolmannessa otteluparissa sen sijaan voitot tasoittuivat 1-1:een, kun Namika Lahti otti 80-77 (36-30) -kotivoiton Kataja Basketista.

Kenneth Simms teki hurjat 30 pistettä ja haki 13 levypalloa, kun KTP voitti toistamiseen Seagullsin.

Ian Hummer ja Bisons joutuivat tiukoille Kouvoja vastaan...

... kuten myös David Gonzalvez ja Namika Lahti Katajaa vastaan. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.


KTP piti Steveco Areenalla ottelun kontrollissaan alusta lähtien, mutta sinnikkäästi taisteleva Seagulls ei päästänyt kotijoukkuetta karkaamaan 14 pistettä kauemmaksi.

Avainasemaan nousi KTP:n huolellisuus pallosta, kun kotkalaisille kirjattiin vain 9 menetystä, kun taas helsinkiläiset hukkasivat pallon 17 kertaa.

KTP:n parhaimmistoon kuuluivat Kenneth Simms (30/13), Brandon Jefferson (25/1/3 riistoa), LaMonte Ulmer (17/6/3 syöttöä) ja Joonas Lehtoranta (12/3).

Seagullsilta Demery Geiger (22/2/4 syöttöä) teki kaikki pisteensä ensimmäisellä puoliajalla. Toiseksi tehokkaimmaksi nousi Melsahn Basabe (16/7).

 



Bisons piti pintansa Kouvoja vastaan
 


Mansikka-ahon urheiluhallissa vierasjoukkue Bisons kasvatti johtonsa kolmannella neljänneksellä jo 19 pisteeseen, mutta Kouvot valmisteli huikean takaa-ajon kotiyleisönsä edessä.

Kouvot pisti kaikkensa likoon ja kiri viimeisille sekunneille kolmen pisteen päähän, mutta jokainen kouvolalaisten kolmesta tasoitusyrityksestä kolisi raudoissa.

- Pelasimme hyvin 36 minuuttia levypalloja lukuun ottamatta. Päästimme Kouvot lopussa lähelle, mitä ei pidä antaa enää seuraavassa pelissä. Voitto oli kuitenkin pääasia ja sen me otimme, summasi Bisonsin valmentaja Greg Gibson.

 

Bisonsilta Anthony Hilliard heitti 19 pistettä ja noukki 6 levypalloa. Vieraiden onnistujiin kuului myös Martin Zeno (16/4/4 syöttöä), Ian Hummer (16/5) ja Roope Ahonen (14/3).

Kouvojen ylivoimainen ykkönen oli D.J. Richardson, joka heitti 25 pistettä.

 

 

Namika Lahti tasoitti ottelusarjan kotonaan

 

Namika Lahti hävisi vielä lauantaina Joensuussa 31 pistettä, mutta lahtelaiset osoittivat kotipelissään, että pudotuspeleissä edellinen peli pitää unohtaa.

Lahtelaiset pääsivät hyvään rytmiin jo ennen puoliaikaa, mutta kolmannella neljänneksellä kotijoukkue meni kunnolla ohitse ja kasvatti johtonsa parhaimmillaan 17 pisteeseen.

Voitto ei kuitenkaan irronnut helposti, kun Kataja kipusi viimeisellä minuutilla pisteen päähän. Vesa Mäkäläinen (13/8) kuittasi vapaaheitoilla loppunumerot toisessa päässä ja katajalaisten kavennusyritykset menivät harakoille.

 

- Tehtiin iso savotta bussissa Joensuusta palatessa. Mietittiin taktiikkaa ja tehtiin pieniä muutoksia, joilla saatiin helpotettua heittämistä. Huonoa oli, ettei pystytty tappamaan peliä selvässä johtoasemassa. Kataja tuli kovaa, mutta me kestimme, Lahti-luotsi Ilkka Palviainen kommentoi.

Mäkäläisen lisäksi Lahden tehoista vastasivat David Gonzalvez (25/2) ja Kevin Tiggs (19/4).

Katajan tehokaksikon muodosti Teemu Rannikko (20/5/3 syöttöä/3 riistoa) ja Robert Arnold (20/2/5 syöttöä/3 riistoa).

 

 

(STT - Basket.fi)

 
12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

Näytä lisää vastaavia