14.12.2005 Korisliigassa toiseksi viimeisenä killuva KTP ahdisteli tuoretta Suomen cupin voittajaa Lappeenrannan NMKY:tä tiistain ainoassa Korisliigan pelissä Kotkassa.
Sarjapisteet matkasivat Lappeenrantaan niukan neljän pisteen vierasvoiton turvin 75-79 (37-47) -tuloksella.
LrNMKY johti peliä suurimmaksi osaksi, mutta ei pystynyt repäisemään johtoaan ratkaisevaksi. Tasaisesta lopputuloksesta huolimatta vierailla ei viime hetkillä ollut suurempaa huolta voittonsa menettämisestä.
Lappeenrantalaisvalmentaja Mika Turunen kuormittaa pelistä toiseen samaa seitsikkoa, johon lukeutuvat Pasi Riihelä, Jussi Kumpulainen ja viisi ulkomaalaisvahvistusta. Kotkassakaan muista pelureista ei kukaan käynyt kentällä viittä minuuttia enempää.
Andre Foreman nousi 25 pisteellään pelin tehokkaimmaksi. Matthew Williams heitti 17 ja Pasi Riihelä 16 pistettä.
Kotkalaisten tehotrion muodostivat Anssi Kinnaslampi 20:lla, Sarunas Skadas 19:llä ja Jari Vekkilä 15 pisteellä. Joukkueen yhdysvaltalaiskaksikolla Joe Nixon (9 pistettä) - Derrick Stroud (8) oli poikkeuksellisen huono osumapäivä.
Viime viikon tavoin tämäkin viikko tuottaa lappeenrantalaisille kolmen pelin urakan. Torstaina joukkue kohtaa Euroopan haastajacupin toisessa pudotuspelissä hollantilaisen Boschin ja lauantaina Korisliigan pelissä Tampereen Pyrinnön. Helpotusta ottelurääkkiin tuo se, että molemmat ovat kotipelejä.
(STT)
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.