14.12.2005 Korisliigassa toiseksi viimeisenä killuva KTP ahdisteli tuoretta Suomen cupin voittajaa Lappeenrannan NMKY:tä tiistain ainoassa Korisliigan pelissä Kotkassa.
Sarjapisteet matkasivat Lappeenrantaan niukan neljän pisteen vierasvoiton turvin 75-79 (37-47) -tuloksella.
LrNMKY johti peliä suurimmaksi osaksi, mutta ei pystynyt repäisemään johtoaan ratkaisevaksi. Tasaisesta lopputuloksesta huolimatta vierailla ei viime hetkillä ollut suurempaa huolta voittonsa menettämisestä.
Lappeenrantalaisvalmentaja Mika Turunen kuormittaa pelistä toiseen samaa seitsikkoa, johon lukeutuvat Pasi Riihelä, Jussi Kumpulainen ja viisi ulkomaalaisvahvistusta. Kotkassakaan muista pelureista ei kukaan käynyt kentällä viittä minuuttia enempää.
Andre Foreman nousi 25 pisteellään pelin tehokkaimmaksi. Matthew Williams heitti 17 ja Pasi Riihelä 16 pistettä.
Kotkalaisten tehotrion muodostivat Anssi Kinnaslampi 20:lla, Sarunas Skadas 19:llä ja Jari Vekkilä 15 pisteellä. Joukkueen yhdysvaltalaiskaksikolla Joe Nixon (9 pistettä) - Derrick Stroud (8) oli poikkeuksellisen huono osumapäivä.
Viime viikon tavoin tämäkin viikko tuottaa lappeenrantalaisille kolmen pelin urakan. Torstaina joukkue kohtaa Euroopan haastajacupin toisessa pudotuspelissä hollantilaisen Boschin ja lauantaina Korisliigan pelissä Tampereen Pyrinnön. Helpotusta ottelurääkkiin tuo se, että molemmat ovat kotipelejä.
(STT)
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.