20.5.2024 10:34 Kouvottaret on solminut jatkosopimukset joukkueen valmentajien Joonas Frimodigin ja Jussi Kukkosen kanssa. Pelaajistossa jatkosopimukseen nimen raapustivat Johanna Räty, Olivia Carpelan, Venla Varis, Roosa Frimodig, Sofie Erlund ja Enni Luostarinen.
Joonas Frimodig jatkaa Kouvottarien pääkäskijänä. Kuva: Ville Vuorinen
Kouvottaret on solminut yksivuotiset jatkosopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin sekä valmentaja Jussi Kukkosen kanssa. Sama parivaljakko luotsasi viime kaudella joukkueen pronssimitaleille, joka oli Kouvottarien seurahistorian toinen SM-mitali. Tuleva kausi on Frimodigille viides Kouvottarien päävalmentajana ja Kukkosella alkaa toinen kausi valmentajana naisten Korisliigassa.
- Todella hyvä fiilis lähteä Jussin kanssa rakentamaan uutta kautta. Yhteistyömme viime kaudella sujui hyvin ja molemmilla on kova halu lähteä kehittämään omaa ja joukkueen toimintaa. Jussilta ei ideat lopu ja hän ei epäröi tuoda omia näkemyksiään esiin. Hän pystyy hyvin haastamaan omia näkemyksiäni pelistä ja harjoittelusta, joka on tosi tärkeä asia valmennus dynamiikassa, Frimodig kommentoi seuran tiedotteessa.
Kouvottaret solmi yksivuotiset jatkosopimukset laituri Venla Variksen sekä takapelaaja Roosa Frimodigin kanssa.
26-vuotiaalle Venla Varikselle tuleva kausi tulee olemaan neljäs Naisten Korisliigassa ja toinen Kouvottarien riveissä. Korson Kunnon kasvatti oli viime kauden pronssijoukkueessa isossa roolissa tehtaillen 31 ottelussa 8,6 pistettä ja 1,8 levypalloa reilun 26 minuutin peliajalla ottelua kohden. Kovajana heittäjänä tunnettu Varis upotti viime kaudella 2,1 kolmen pisteen heittoa sisään ottelua kohden hyvällä 35,8% tarkkuudella.
- Meillä oli tosi hyvä ja tiivis porukka ja pelityyli on minulle mieleinen, joten päätin jäädä toiseksi kaudeksi. Kesällä haluan parantaa fysiikkaa ja tulevalta kaudelta odotan, että jatketaan hyvällä yhteishengellä ja haetaan kirkkaampi mitali, Varis kommentoi.
32-vuotiaalle Roosa Frimodigille tuleva kausi tulee olemaan 11. Naisten Koriliigassa ja 9. Kouvottarien riveissä. Viime kaudella Kouvojen kasvatti tilastoi uransa toiseksi parhaat lukemat, joissa syntyi 31 ottelussa 7,9 pistettä, 2,1 levypalloa ja 2,8 syöttöä vajaan 27 minuutin peliajalla. Kolmen pisteen heitoissa Frimodig oli sarjan tarkin heittäjä 43,7% tarkkuudella ja onnistumisia tuli ottelua kohden 1,7 kolmen pisteen kaaren takaa.
- Päällimmäisenä viime kaudesta jäi hyvät fiilikset, mutta tietenkin välieräsarjan tappiosta jäi hampaan koloon. Tavoitteena kesälle olisi laittaa taas paikkoja siihen kuntoon, että näyttäisi kuin olisi laitettu nivelpintoja uusiksi. Toivottavasti hyvän ja ehjän treenikauden jälkeen odottavaisin mielin tulevaan kauteen, Roosa Frimodig kommentoi.
Myös Johanna Rädyn jatkosopimus on yksivuotinen. Tuleva kausi tulee olemaan 22-vuotiaalle Rädylle neljäs naisten Korisliigassa ja samalla myös neljäs kausi Kouvottarien riveissä. Viime kaudella Johanna löi itsensä viimeistään läpi nakuttaen 32 ottelussa tehoikseen 8,5 pistettä, 2,1 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden. Rädyn tilastot ja vastuu ovat Kouvottarissa kasvaneet vuosi vuodelta ja viime kaudella hän kunnostautui etenkin 3 pisteen kaaren takaa osuen 1,7 kolmen pisteen heittoa ottelua kohden mukavalla 38,2% tarkkuudella.
- Viime kaudesta jäi hyvät fiilikset. Alkukaudesta asetettu tavoite eli mitali saavutettiin. Nousujohteinen loppukausi antoi uskoa parempaan ja oli yksi iso syy, miksi jatkan Kouvolassa. Kesän tavoitteena on viedä fyysisyyttä eteenpäin ja kehittyä yleisesti monella osa-alueella. Lähden tulevaan kauteen odottavilla fiiliksillä ja valmiina parantamaan viime kaudesta, Räty kommentoi.
Olivia Carpelanin, Sofie Erlundin ja Enni Luostarisen jatkosopimukset ovat niin ikään yksivuotisia. Erlund tilastoi viime kaudella peliaikaa noin 15 minuuttia ottelua kohden ja tässä ajassa syntyi 3,8 pistettä, sekä 3,1 levypalloa.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Vimpelin Vedon naisten Korisliiga-joukkueen pelaajapula saa helpotusta, kun yhdysvaltalainen Destinee Walker, 28, saapuu vahvistamaan joukkuetta.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Kreikassa viime vuonna pelannut Shyia Smith tuo joukkueeseen lisää kokoa ja intensiteettiä.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.