Kouvottarille tukku jatkosopimuksia - Frimodig jatkaa päävalmentajana

20.5.2024 10:34 Kouvottaret on solminut jatkosopimukset joukkueen valmentajien Joonas Frimodigin ja Jussi Kukkosen kanssa. Pelaajistossa jatkosopimukseen nimen raapustivat Johanna Räty, Olivia Carpelan, Venla Varis, Roosa Frimodig, Sofie Erlund ja Enni Luostarinen.

Joonas Frimodig jatkaa Kouvottarien pääkäskijänä. Kuva: Ville Vuorinen

Kouvottaret on solminut yksivuotiset jatkosopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin sekä valmentaja Jussi Kukkosen kanssa. Sama parivaljakko luotsasi viime kaudella joukkueen pronssimitaleille, joka oli Kouvottarien seurahistorian toinen SM-mitali. Tuleva kausi on Frimodigille viides Kouvottarien päävalmentajana ja Kukkosella alkaa toinen kausi valmentajana naisten Korisliigassa.

- Todella hyvä fiilis lähteä Jussin kanssa rakentamaan uutta kautta. Yhteistyömme viime kaudella sujui hyvin ja molemmilla on kova halu lähteä kehittämään omaa ja joukkueen toimintaa. Jussilta ei ideat lopu ja hän ei epäröi tuoda omia näkemyksiään esiin. Hän pystyy hyvin haastamaan omia näkemyksiäni pelistä ja harjoittelusta, joka on tosi tärkeä asia valmennus dynamiikassa, Frimodig kommentoi seuran tiedotteessa.

Kouvottaret solmi yksivuotiset jatkosopimukset laituri Venla Variksen sekä takapelaaja Roosa Frimodigin kanssa.

26-vuotiaalle Venla Varikselle tuleva kausi tulee olemaan neljäs Naisten Korisliigassa ja toinen Kouvottarien riveissä. Korson Kunnon kasvatti oli viime kauden pronssijoukkueessa isossa roolissa tehtaillen 31 ottelussa 8,6 pistettä ja 1,8 levypalloa reilun 26 minuutin peliajalla ottelua kohden. Kovajana heittäjänä tunnettu Varis upotti viime kaudella 2,1 kolmen pisteen heittoa sisään ottelua kohden hyvällä 35,8% tarkkuudella.

Venla Varis tilastoi viime kaudella 8,6 pistettä ja 1,8 levypalloa Kouvottarille. Kuva: Ville Vuorinen
Venla Varis tilastoi viime kaudella 8,6 pistettä ja 1,8 levypalloa Kouvottarille. Kuva: Ville Vuorinen

- Meillä oli tosi hyvä ja tiivis porukka ja pelityyli on minulle mieleinen, joten päätin jäädä toiseksi kaudeksi. Kesällä haluan parantaa fysiikkaa ja tulevalta kaudelta odotan, että jatketaan hyvällä yhteishengellä ja haetaan kirkkaampi mitali, Varis kommentoi.

32-vuotiaalle Roosa Frimodigille tuleva kausi tulee olemaan 11. Naisten Koriliigassa ja 9. Kouvottarien riveissä. Viime kaudella Kouvojen kasvatti tilastoi uransa toiseksi parhaat lukemat, joissa syntyi 31 ottelussa 7,9 pistettä, 2,1 levypalloa ja 2,8 syöttöä vajaan 27 minuutin peliajalla. Kolmen pisteen heitoissa Frimodig oli sarjan tarkin heittäjä 43,7% tarkkuudella ja onnistumisia tuli ottelua kohden 1,7 kolmen pisteen kaaren takaa.

- Päällimmäisenä viime kaudesta jäi hyvät fiilikset, mutta tietenkin välieräsarjan tappiosta jäi hampaan koloon. Tavoitteena kesälle olisi laittaa taas paikkoja siihen kuntoon, että näyttäisi kuin olisi laitettu nivelpintoja uusiksi. Toivottavasti hyvän ja ehjän treenikauden jälkeen odottavaisin mielin tulevaan kauteen, Roosa Frimodig kommentoi.

Roosa Frimodigille tuleva kausi on jo 11. naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
Roosa Frimodigille tuleva kausi on jo 11. naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen

Myös Johanna Rädyn jatkosopimus on yksivuotinen.  Tuleva kausi tulee olemaan 22-vuotiaalle Rädylle neljäs naisten Korisliigassa ja samalla myös neljäs kausi Kouvottarien riveissä. Viime kaudella Johanna löi itsensä viimeistään läpi nakuttaen 32 ottelussa tehoikseen 8,5 pistettä, 2,1 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden. Rädyn tilastot ja vastuu ovat Kouvottarissa kasvaneet vuosi vuodelta ja viime kaudella hän kunnostautui etenkin 3 pisteen kaaren takaa osuen 1,7 kolmen pisteen heittoa ottelua kohden mukavalla 38,2% tarkkuudella.

- Viime kaudesta jäi hyvät fiilikset. Alkukaudesta asetettu tavoite eli mitali saavutettiin. Nousujohteinen loppukausi antoi uskoa parempaan ja oli yksi iso syy, miksi jatkan Kouvolassa. Kesän tavoitteena on viedä fyysisyyttä eteenpäin ja kehittyä yleisesti monella osa-alueella. Lähden tulevaan kauteen odottavilla fiiliksillä ja valmiina parantamaan viime kaudesta, Räty kommentoi.

Olivia Carpelanin, Sofie Erlundin ja Enni Luostarisen jatkosopimukset ovat niin ikään yksivuotisia. Erlund tilastoi viime kaudella peliaikaa noin 15 minuuttia ottelua kohden ja tässä ajassa syntyi 3,8 pistettä, sekä 3,1 levypalloa.

 
6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

5.3.2026 09:34 Naisten Korisliiga

Scout Frame korvasi Bree Olsenin Pyrinnössä

Pyrintö päätyi vaihtamaan kolmannen ulkomaalaispelaajansa vielä siirtotakarajan kynnyksellä. Yhdessä Naisten Korisliigan ottelussa nähty Bree Olson lähti kotimatkalle ja tilalle saapui kaksi edelliskautta Irlannissa pelannut 27-vuotias Scout Frame.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 09:18 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas palaa ToPon naisiin loppukaudeksi

Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.

25.2.2026 09:16 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Tapiolan Hongan naisten päävalmentajaksi

Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

20.2.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Bree Olson vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.

Näytä lisää vastaavia