10.1.2005 Kouvolan Kouvot katkaisi koripallon Sparliigan ainoassa maanantaipelissä Lappeenrannan NMKY:n peräti kymmenen pelin mittaiseksi venyneen voittoputken. Sarjapisteet jäivät Kouvolaan 92-85 (49-46) tuloksella.
Lappeenrantalaiset toki hiostivat Kouvoja loppuun asti ja johtivatkin useaan otteeseen, mutta Kouvot pääsi lopussa heittelemään voittopisteitä vapaaheittoviivalta.
- Meillä on ollut henkisesti vaikea kausi kaikkien loukkaantumisten kanssa eikä tämä vuosikaan alkanut hyvin (tappio Tampereella). Kävimme ennen tätä peliä vähän rentoutumassa keilaamalla ja nyt peli sujui, iloitsi Kouvojen valmentaja Jouni Grönroos.
- Niin sanotun likaisen työn tekeminen maistui. Voitimme levypallot selvästi (49-34) ja yksittäiset pelaajat kunnostautuivat monella aika näkymättömällä osa-alueella: esimerkiksi Jarno Nissinen pysäytti Andre Foremanin ja Samu Kaaresvirta haki tärkeitä levypalloja. Uurastus näkyi myös siinä, että jäimme kauden pienimpään menetysten määräämme (8), valmentaja myhäili.
Voittajien sankariksi nousi 31 pistettä ja 16 levypalloa kahminut Jermaine Dearman. Anssi Kinnaslampi säesti 18:lla ja Luke Dean 16 pisteellä.
Vierasjoukkueesta koko aloitusviisikko raatoi yli 30 peliminuuttia. Chanan Colman ylsi kaukoheitoillaan 20 pisteeseen, kun Pasi Riihelä ja Jussi Kumpulainen heittivät 17 pistettä mieheen. 15 pistettä tehneiden Andre Foremanin ja Matthew Williamsin heittoprosentit jäivät heikoiksi.
(STT)
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.