31.1.2020 21:30 Kouvot kaatoi kotikentällään Katajan 81–73. Derrick Barden pelasi 39 minuuttia ja pussitti viisi kertaa kaaren takaa.
Derrick Barden viihtyi Kouvojen kotivoitossa kentällä 39 minuuttia ja pussitti viisi kaukoheittoa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Joensuun Kataja Basket kohtasi vierasottelussa Kouvot, ja isännät veivät ottelun nimiinsä 81–73 tasaisen varmalla pelillä. Kataja kävi kolmannella jaksolla pisteen päässä voittajista, mutta johtoasema pysyi alusta loppuun Kouvoilla.
Kouvojen Derrick Barden teki täyden työpäivän, sillä hän viihtyi kentällä minuuttia vaille koko ottelun. Sen aikana hän pussitti 19 pistettä, joista suurin osa tuli kaaren takaa. Barden osui kaukoheitoistaan 5/10 ja kahden pisteen yrityksistään 2/2.
Voittajajoukkueen kovin korintekijä oli siitä huolimatta David Gonzalvez, joka sai pisteitä aikaan 24. Katajan puolella korkeimmat luvut tulivat Jarekious Bradleyltä, joka tilastoi 23 pistettä ja 11 levypalloa.
– Ensimmäisen puoliajan Kouvot heitti todella hyvin. Me taas tulimme kolmanteen erään todella hyvin, ja pääsimme melkein ohi, mutta lopussa Gonzalvezin esitykset tiputtivat meidät, kommentoi Katajan Joni Herrala.
Kataja joutui pelaamaan ilman pistehaitaan Jarred Ogungbemi-Jacksonia. Herrala pohti myös, että Kouvojen puolustus oli tasokasta, ja totesi hymyillen, että Severi Kaukiainen yllätti sillä, että on oppinut puolustamaan odottamattoman hyvin.
– Kolmannen erän aikana hyökkäyksemme vähän pysähtyi, ja se oli monen eri tekijän summa. Jos sellainen tilanne olisi käynyt aikaisemmin, vastustaja olisi voinut saada siinä aikaan melko rumat lukemat, totesi puolestaan Kouvojen kehuttu Kaukiainen.
Kataja on Korisliigassa parhaillaan sijalla kuusi ja Kouvot sijalla kahdeksan.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.