27.2.2008 Korisliigaa johtavan ToPon kompurointi jatkui keskiviikkokierroksella Kouvolassa, jossa Kouvot otti reilun voiton pistein 106-81 (54-30). Tappio oli ToPolle neljäs sen viidestä viime pelistä. Sarjataulukossa kakkoseksi noussut Kouvot sen sijaan voitti nyt jo kuudennen pelinsä peräkkäin.
Kouvot pohjusti voittonsa vietyään toisen neljänneksen peräti 29-10. ToPo ei onnistunut enää kuromaan 24 pisteen taukoeroa ratkaisevasti pienemmäksi.
Kaikkiaan 16 kolmen pisteen koria tulittaneesta kotijoukkueesta Corey Smith heitti 31 pistettä ja Wayne Bernard 19.
Tasaisen vaisusta ToPosta trio Timo Heinonen-Josh Gonner-Tyson Patterson teki 15 pistettä mieheen.
Kierroksen suurimmasta yllätyksestä vastasi sarjassa viimeisenä oleva Team Componenta, joka haki vierasvoiton Espoosta kakkosena olleesta Hongasta 74-85 (35-37) -tuloksella.
Karkkilalaiset alkoivat pohjustaa yllätystään toisen neljänneksen puolivälissä, jonka jälkeen Honka ei päässyt enää kertakaan johtoon.
Vierasvoittoa rakensi vahvasti vasta tiistaina Karkkilan kokoonpanoon liittynyt 193-senttinen yhdysvaltalaispelaaja Nigel Moore, joka teki 22 pistettä hyvällä teholla. Samaan pistemäärään päätyi myös Chris Hester.
Hongasta löytyi tehoa vain Matt Williamsilta 23:n ja Kimmo Muuriselta 15 pisteen edestä. Hongan uusi takamies Keddric Mays joutui paikkaamaan angiinaan sairastuneen Petteri Koposen poissaoloa. Mays heitti kymmenen pistettä.
Kauhajoen Karhu otti kotivoiton kaksi pykälää ylempänä olevasta Joensuun Katajasta 97-73 (44-34) -tuloksella.
Karhu johti peliä ensimmäisen neljänneksen lopulta lähtien ja ratkaisi voiton vietyään kolmannen jakson numeroin 31-17.
Tehomiehensä Eric Washingtonin johdolla Karhu hallitsi sekä levypallopeliä että kaukoheittoja. Washington nakkasi kuusi kolmen pisteen koria ja yhteensä 31 pistettä sekä kahmi 13 levypalloa. Darryl Hudson heitti 18 pistettä.
Katajasta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Terry Black 14:llä ja Martti Kuisma 11 pisteellä.
Myös Lahdessa voiton vei sarjataulukossa alempana oleva joukkue, kun KTP katkaisi neljän pelin tappioputkensa kukistettuaan Namika Lahden pistein 79-83 (36-40).
Tasaisessa pelissä ero ei kasvanut kumpaankaan suuntaan yhdeksää pistettä suuremmaksi. KTP johti peliä suurimman osan ajasta, mutta lahtelaiset kipusivat vielä viimeisellä minuutilla kahden pisteen päähän. KTP:n viimeiset pisteet sinetöi vapaaheittoviivalta Baboucarr Bojang.
Steve Smith heitti kotkalaisille 25 pistettä ja Bojang paransi sarjan piste-ennätyksensä 21:een.
Pierre Jallow nousi 18 pisteellään kotijoukkueen tehokkaimmaksi.
Tampereen Pyrintö päihitti poikkeuksellisella kotikentällään Pirkkahallissa yleisurheilun Tähtien kisojen päätteeksi Uudenkaupungin Korihait 87-69 (41-32).
Pyrintö johti peliä tasaisesti kymmenkunta pistettä toiselta neljännekseltä lähtien. Viimeisellä kymmenminuuttisella ero kaksinkertaistui.
Antero Lehto nousi Pyrinnön tehokkaimmaksi 20 pisteellä. M.C. Mazique heitti 17 ja Damon Williams 16 pistettä.
Vieraista koritehtailu sujui vain Glenn Stokesilta 27 pisteen edestä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.