7.2.2015 Kouvolan Kouvot kärsi lauantaina Korisliigassa toisen kerran tällä kaudella murskatappion Kauhajoella, kun Karhu runnoi Kouvot 104-61 (45-36). Lauantain toisessa ottelussa Kataja Basket oli Namika Lahtea etevämpi.
Gregory Mangano teki Karhulle 28 pistettä,Kouvojen kaadossa.
Robert Arnold ratkaisi voiton Katajalle Lahtea vastaan. Kuvat: Matti O. Koskinen & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Karhu karkasi kolmannella jaksolla 28 pisteen johtoon ja pyöritti Kouvoja vielä viimeiselläkin kympillä, jolloin ero kasvoi suurimmillaan 45 pisteeseen.
- Meiltä löytyi kahden ratkaisupelaajan poissaolosta huolimatta hienosti vastuunkantajia. Valmentajan kannalta tärkeintä oli voiton ohella se, että joukkue toteutti niitä asioita mitä treeneissä on käyty läpi, korosti Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
Liigan kärkeen nousseelta Karhulta todella löytyi onnistujia, kun Gregory Mangano teki 28, Bojan Sarcevic 23 ja Jermont Horton 22 pistettä.
Karhun tahtia ei haitannut jalkavaivaisten Devonne Gilesin ja Antti Kanervon puuttuminen. Kun Karhun tuorein hankinta Ravern Johnson oli vasta lähdössä Memphisistä, pelasi Karhu vain kahdella ulkomaalaispelurilla.
Vaisusta vierailijasta Andre Williamson päätyi 12 pisteeseen.
Keskikastin kamppailussa Joensuun Kataja haki Lahdesta pisteet Namikalta lukemin 78-84 (43-41).
Kataja johti tasaista peliä viimeisen neljänneksen. Namika kärkkyi vielä viimeisellä minuutilla pisteen päässä, mutta Kataja teki pelin viimeiset pisteet Robert Arnoldin kolmosella ja Tom Knightin vapaaheitoilla.
Knight heitti yhteensä 21 ja Arnold 20 pistettä. Namikan ykkönen oli Ryan Wright 25 pisteellä.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.