13.4.2014 Kouvolan Kouvot voittivat kaarinalaisen Ura Basketin kahdesti viikonloppuna ja voittivat näin seurahistoriansa ensimmäisen SM-kullan A-pojissa. B-tyttöjen SM-finaaleissa taas Tapiolan Honka I ja HNMKY/KaPo voittivat kotiottelunsa ja SM-kulta ratkeaa tiistaina Helmi-Centerissä.
Alexander Madsenin Kouvot voittivat seurahistoriansa ensimmäisen SM-kullan A-pojissa.
HNMKY ja Tommi Rasi kohtaavat B-poikien finaalissa joko Uran tai Pyrinnön. Kuvat: Matti Koskinen & Tuomas Venhola.
A-poikien finaalien ensimmäisessä ottelussa Mansikka-ahon urheiluhalliin oli ahtautunut 800 katsojaa, jotka pääsivät todistamaan, kun Kouvot vievät Ura Baskettia 78-55 (41-31).
Kouvojen pistenikkarit olivat ensimmäisessä ottelussa Alexander Madsen (22/6), Tuomas Hirvonen (17/8/6 syöttöä) ja Oskari Laine (16/2). Uran ykkönen oli Erkka Lahti (17/10/5 torjuntaa).
Sunnuntain finaalissa Kouvot joutuivat tiukoille, mutta onnistuivat kääntämään päätösneljänneksellä itselleen 65-73 (41-31) -voiton ja juhlimaan seurahistorian ensimmäistä SM-kultaa A-pojissa.
Kouvojen voiton pääarkkitehdin olivat jälleen Hirvonen (26/8/7 syöttöä/5 riistoa) ja Madsen (22/11). Lahti (16/15) puolestaan oli toistamiseen Uran tehokkain.
A-poikien pronssin pokkasi vantaalainen PuHu, joka voitti niukasti Namika Lahti Juniorit 65-64 (33-32). Pronssijoukkueen parhaimmat tehot keräsi Fiifi Aidoo (19/10/5 syöttöä).
B-tyttöjen SM-sarjan loppuottelusarja Tapiolan Honka I:n ja HNMKY/KaPon välillä on viikonlopun jälkeen tasatilanteessa 1-1.
Lauantaina HNMKY/KaPo oli etevämpi pistein 64-49 (36-32) Sofia Rajalan (24/12) johdolla, mutta sunnuntaina Honka I tasoitti ottelusarjan lopputuloksella 65-52 (34-23).
Hongan Kia Vaalavirta (25/9/6 syöttöä) oli sunnuntaina tulessa. HNMKY/KaPon tehokkaimmaksi nousi Nenna Lindström (15/5).
B-tyttöjen SM-kulta ratkaistaan tiistaina Helmi-Centerissä kello 18.30.
Pronssiottelussa Peli-Karhut nappasi SM-mitalin jatkoajan jälkeen ToPolta, kun Matilda Mässeli (8/11) upotti kylmäpäisen hypärin kolme sekuntia ennen summeria.
A-poikien välierissä HNMKY eteni SM-finaaliin suoraan kahdessa ottelussa voitettuaan lauantaina Munkkiniemen Kisapojat 90-49 (45-24) ja sunnuntaina 41-68 (32-21).
Lauantaipelissä HNMKY:n Edon Maxhuni (25/4/8 syöttöä) ja Tommi Rasi (22/5) pelasivat erinomaisesti. MuKin tehomies oli Miika Heinonen (13/7).
Sunnuntaina Maxhuni (19/4) sai taas tukea Semi Saarelta (17/8), MuKin ykkönen oli Tuomo Antikainen (11/6).
Toisessa välieräparissa Pyrintö-Ura Basket kummatkin veivät kotipelinsä. Lauantaina tamperelaiset veivät 73-67 (35-19) ja sunnuntaina kaarinalaiset 84-74 (36-42).
Ensimmäisessä ottelussa Pyrinnön Aleksi Juutinen (21/8) ja Reda Bellagnaoui (18/6/6 riistoa) pelasivat erinomaisesti. Uralta taas onnistuivat Teemu Jarhio (23/3) ja Nikke Lampinen (22/16).
Toisessa pelissä Lampinen (21/14) ja Joona Airenne (28/8) olivat Uran parhaimmat. Pyrinnön korkeimmat pisteet teki Bellagnaoui (16/5).
Finaalipaikan ratkaiseva ottelu pelataan tiistaina Pyynikin palloiluhallilla kello 19.30.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Itä-Helsingin koululaiset!
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
Kesän EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi suuntaa tiistai-iltana hetkeksi katseensa kotikisojen jälkeiseen aikaan, kun kansainvälinen koripalloliitto FIBA arpoo alkulohkot vuosien 2025–2027 MM-karsintoihin. Karsinnat käynnistyvät marraskuun MM-karsintaikkunalla ja huipentuvat Qatarin MM-kisoihin kahden vuoden päästä.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Kevään Pirkka Street Basket -kiertue vieraili Pälkäneellä ja tarjosi oppilaille unohtumattoman ja hauskan koulupäivän.
Susijengi kirmaa kolme kertaa kotiyleisönsä eteen ennen elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattavaa EM-alkulohkoa. Joukkue käynnistää kotimaaottelukesänsä perjantaina 8.8. Lauri Markkasen kotikaupungissa Jyväskylässä Belgiaa vastaan ja ottaa Espoo Metro Areenalla mittaa 11.8. Belgiasta ja 21.8. Puolasta. Lipunmyynti käynnistyy toukokuun aikana.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Tuhannet alakoululaiset pääsevät jälleen toukokuussa viettämään vuoden hauskinta koulupäivää. Pirkka Street Basket -kiertue ulottuu tänä keväänä Helsingistä aina Rovaniemelle saakka 16 tapahtuman voimin.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.