Kouvoille ensimmäinen A-poikien SM-kulta seurahistoriassa

13.4.2014 Kouvolan Kouvot voittivat kaarinalaisen Ura Basketin kahdesti viikonloppuna ja voittivat näin seurahistoriansa ensimmäisen SM-kullan A-pojissa. B-tyttöjen SM-finaaleissa taas Tapiolan Honka I ja HNMKY/KaPo voittivat kotiottelunsa ja SM-kulta ratkeaa tiistaina Helmi-Centerissä.

Alexander Madsenin Kouvot voittivat seurahistoriansa ensimmäisen SM-kullan A-pojissa.

HNMKY ja Tommi Rasi kohtaavat B-poikien finaalissa joko Uran tai Pyrinnön. Kuvat: Matti Koskinen & Tuomas Venhola.

 A-poikien finaalien ensimmäisessä ottelussa Mansikka-ahon urheiluhalliin oli ahtautunut 800 katsojaa, jotka pääsivät todistamaan, kun Kouvot vievät Ura Baskettia 78-55 (41-31).


Kouvojen pistenikkarit olivat ensimmäisessä ottelussa Alexander Madsen (22/6), Tuomas Hirvonen (17/8/6 syöttöä) ja Oskari Laine (16/2). Uran ykkönen oli Erkka Lahti (17/10/5 torjuntaa).

Sunnuntain finaalissa Kouvot joutuivat tiukoille, mutta onnistuivat kääntämään päätösneljänneksellä itselleen 65-73 (41-31) -voiton ja juhlimaan seurahistorian ensimmäistä SM-kultaa A-pojissa.

Kouvojen voiton pääarkkitehdin olivat jälleen Hirvonen (26/8/7 syöttöä/5 riistoa) ja Madsen (22/11). Lahti (16/15) puolestaan oli toistamiseen Uran tehokkain.

A-poikien pronssin pokkasi vantaalainen PuHu, joka voitti niukasti Namika Lahti Juniorit 65-64 (33-32). Pronssijoukkueen parhaimmat tehot keräsi Fiifi Aidoo (19/10/5 syöttöä).

 

Lisätietoja: A-poikien SM-sarja


Honka ja HNMKY/KaPo ratkaisevat B-tyttöjen SM-kullan tiistaina


B-tyttöjen SM-sarjan loppuottelusarja Tapiolan Honka I:n ja HNMKY/KaPon välillä on viikonlopun jälkeen tasatilanteessa 1-1.

Lauantaina HNMKY/KaPo oli etevämpi pistein 64-49 (36-32) Sofia Rajalan (24/12) johdolla, mutta sunnuntaina Honka I tasoitti ottelusarjan lopputuloksella 65-52 (34-23).

Hongan Kia Vaalavirta (25/9/6 syöttöä) oli sunnuntaina tulessa. HNMKY/KaPon tehokkaimmaksi nousi Nenna Lindström (15/5).

B-tyttöjen SM-kulta ratkaistaan tiistaina Helmi-Centerissä kello 18.30.

Pronssiottelussa Peli-Karhut nappasi SM-mitalin jatkoajan jälkeen ToPolta, kun Matilda Mässeli (8/11) upotti kylmäpäisen hypärin kolme sekuntia ennen summeria.

 

Lisätietoja: B-tyttöjen SM-sarja


B-pojissa HNMKY finaaliin, Pyrintö ja Ura tasoissa


A-poikien välierissä HNMKY eteni SM-finaaliin suoraan kahdessa ottelussa voitettuaan lauantaina Munkkiniemen Kisapojat 90-49 (45-24) ja sunnuntaina 41-68 (32-21).

Lauantaipelissä HNMKY:n Edon Maxhuni (25/4/8 syöttöä) ja Tommi Rasi (22/5) pelasivat erinomaisesti. MuKin tehomies oli Miika Heinonen (13/7).

Sunnuntaina Maxhuni (19/4) sai taas tukea Semi Saarelta (17/8), MuKin ykkönen oli Tuomo Antikainen (11/6).

Toisessa välieräparissa Pyrintö-Ura Basket kummatkin veivät kotipelinsä. Lauantaina tamperelaiset veivät 73-67 (35-19) ja sunnuntaina kaarinalaiset 84-74 (36-42).

Ensimmäisessä ottelussa Pyrinnön Aleksi Juutinen (21/8) ja Reda Bellagnaoui (18/6/6 riistoa) pelasivat erinomaisesti. Uralta taas onnistuivat Teemu Jarhio (23/3) ja Nikke Lampinen (22/16).

Toisessa pelissä Lampinen (21/14) ja Joona Airenne (28/8) olivat Uran parhaimmat. Pyrinnön korkeimmat pisteet teki Bellagnaoui (16/5).

Finaalipaikan ratkaiseva ottelu pelataan tiistaina Pyynikin palloiluhallilla kello 19.30.

 

Lisätietoja: B-poikien SM-sarja

Asiat

 
9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

9.10.2025 10:00 Susijengi

Susijengin Ranska-ottelun liput nyt myynnissä

Susijengin historiallinen neljäs sija EM-kisoissa nosti joukkueen puheenaiheeksi koko maassa, ja tunnelma oli käsinkosketeltava. Susijengi pelaa MM-karsintojen kotiavauksen Ranskaa vastaan 1. joulukuuta.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

8.10.2025 17:20 Miesten I divisioona A

Aikuisten I divisioonat käynnistyvät torstaina

Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.

8.10.2025 13:38 Koripalloliitto

Hae nuorten maajoukkuevalmennukseen kaudelle 2026

Suomen Koripalloliitto hakee osaajia nuorten maajoukkueiden valmennus- ja tukitehtäviin kaudelle 2026.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:38 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimies palasi Saksaan voittamaan mestaruuden

Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

6.10.2025 12:35 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy marraskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Ilmoittautuminen marraskuussa alkavalle kurssille päättyy 19.10.

Näytä lisää vastaavia