13.12.2004 Suomalaislaituri Tuukka Kotin hyvät esitykset USA:n yliopistokentillä jatkuvat. 204-senttinen Kotti pisti jo kolmannen kerran kuluvalla kaudella uusiksi piste-ennätyksensä. Kotti heitti ottelussa Wichita Statea vastaan 22 pistettä.
Providencea edustava Kotti oli pelissä aktiivinen ja vaikea pysäytettävä vastustajalle. Wichita State joutui rikkomaan Kottia tuon tuosta ja hän tekikin pisteistään 12 bonusviivalta (15 yritystä). Seitsemästä kahden pisteen heitoistaan Kotti pisti sisään viisi.
Tuukka Kotti otti ottelussa myös seitsemän levypalloa ja riisti kahdesti. Peliminuutteja hän sai eniten Providencen joukkueesta, kaikkiaan 37.
Providence kärsi Kotin ennätyspelistä huolimatta kotonaan 86-90-tappion.
Esa Mäki-Tulokkaan Long Island kärsi sekin tappion, kun Hartford piti kotikentällään pintansa lukemin 74-60. Mäki-Tulokas pelasi 30 minuuttia, kauhoi yhdeksän levypalloa ja teki viisi pistettä. Edellisessä ottelussaan Long Island voitti jatkoajan jälkeen Albanyn 80-76. Mäki-Tulokkaan heitto ei ottanut kulkeakseen ja hän jäi nollille, mutta jakeli kuusi koriinjohtanutta syöttöä ja riisti kaksi kertaa 32 minuutissa.
Shawn Huffin Valparaiso saalisti kauden avausvoittonsa, kun Jarryd Loyd onnistui vapaaheitossaan 1,8 sekuntia ennen loppua ja heitti 72-71-voiton Wisconsin-Milwaukeesta. Huff ei ottelussa pelannut. Edellisessä pelissään Valparaiso hävisi niukasti Indiana Statelle vieraissa 68-70. Huff kokosi 19 minuutissa kuusi pistettä ja kolme syöttöä.
Olli Ahvenniemi torjui kolme vastustajan heittoa, kun hänen edustamansa Maine hävisi vieraissa Morgan Statelle 63-71. 206-senttinen Ahvenniemi nosteli myös kaksi pistettä ja otti kolme levyriä pelattuaan kuusi minuuttia.
213-senttinen Artur Surov kaapi kolme levypalloa neljässä minuutissa, kun Saint Joseph’s sai takkiinsa San Fransiscolta lukemin 54-80. Voittopelissä (84-56) UC Davisia vastaan Surovin tilille merkittiin yksi heitontorjunta ja kuusi peliminuuttia.
Yliopistotulokas Sami Pekkola teki St. Francis –uransa avauspisteet Columbiaa vastaan. Pekkola pussitti kuusi pistettä, vei nimiinsä viisi levypalloa ja antoi neljä syöttöä. Peliminuuttejakin kertyi mukavasti 20. St. Francis hävisi pelin 57-65.
Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Mikael Jantunen aloitti taistelun Ranskan mestaruudesta, kun finaalit pyörähtivät käyntiin. Paris Basketball nappasi ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.