28.3.2006 Korisliigan pudotuspelien kaikki neljä ottelusarjaa alkoivat kotivoitoilla, kun lauantaisten Joensuun Katajan ja Lappeenrannan NMKY:n kotivoittojen jatkeeksi myös Namika Lahti ja Espoon Honka aloittivat maanantaina kotivoitoilla.
Namika Lahti kukisti Kouvolan Kouvot 86-82 (47-44) ja Honka otti Uudenkaupungin Korihaista selvän 88-67 (38-31) -voiton. Lahtelaiset nousivat tasaisessa pelissä niskan päälle kolmannella jaksolla, kun komeat kaukoheitot kasvattivat kotijohdon suurimmillaan 15 pisteeseen.
Kouvot kiri kuitenkin vielä viime hetkillä ja kavensi toiseksi viimeisen minuutin alkaessa tilanteeksi 81-79. Sen lähemmäksi Namika ei vieraita päästänyt. Namika Lahden tehokkaimmaksi nousi jälleen sentteri Jonathan Jones 32 pisteellään. Michael Kuebler nakkasi isäntien karkuvaiheessa neljä kolmosta 18 pisteen saaliiseensa.
Aloitusviisikkoaan paljon peluuttaneesta Kouvoista John Allen aloitti vahvasti ja keräsi 31 pisteestään 20 jo ennen pelin puoliväliä. David Bell heitti 20 pistettä.
Korihait johti Espoossa Honkaa vastaan ensimmäiset 13 minuuttia, mutta sen jälkeen Honka hallitsi peliä. Kotivoitto ratkesi jo kolmannella jaksolla Hongan karattua. Hongalta löytyi kolmoskaaren taakse todellinen kultakäsi, kun Tuomas Iisalo upotti kaikki 21 pistettään kolmosilla.
Heikki Zitting pääsi 15 pisteellä toiseksi tehokkaimmaksi, kun Hongan amerikkalaiskaksikosta Tim Kisner jäi yhdeksään ja Monte Cummings kolmeen pisteeseen. Tasaisen tehottomasta Korihaista Rashard Lee teki 14 ja Martti Kuisma sekä Boakai Lalugba 12 pistettä.
(STT)
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.