20.12.2010 Espanjan kakkosliiga Liga Femenina 2:n A-lohkon kärkikamppailu ei sujunut käsikirjoituksen mukaan, kun Heta Korpivaaran Aguere Teneriffa sai kyytiä lohkoykkönen Valbusendalta tylysti 69-89 (33-37).
Heta Korpivaara on kuulunut syyskaudella Espanjan Liga Femenina 2:n tehokkaimpiin pelaajiin.
Laura Saarinen on urakoinut ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan 2,5 pistettä ja 2,6 levypalloa ottelua kohden. Kuvat: Tomi Kaminen ja Tuomas Venhola.
Korpivaaran Aguere sinnitteli Jetaime Brownin vahvan pelin ansiosta vain neljän pisteen päässä lohkojohtaja Valbusendasta lauantain kamppailussa, mutta vierasjoukkue karkasi isänniltä kolmannelta jaksolla, joka päättyi Valbusendan hyväksi 16-28. Päätösjaksolla Valbusenda keskittyi voiton varmisteluun ja vei ottelun 69-89 (33-37).
Heta Korpivaara urakoi kärkiottelussa täydet 40 minuuttia, mutta jäi Valbusendan täsmäpuolustuksessa ahtaalle. Korpivaaralle merkittiin kahdeksan pistettä (kakkoset 3/7, kolmoset 0/5, vapaaheitot 2/2), viisi levypalloa, yksi riisto, neljä menetystä sekä yksi virhe.
Agueren kaikki kaikessa oli Jetaime Brown (24/12/4 riistoa). Valbusendan pistetehtailusta suurimman vastuun kantoivat Lidia Gesteira Fernandez (31/1/3 riistoa) ja Aitana Cuevas Mediavilla (22/9).
Aguere Teneriffa jakaa joulutauolle lähdettäessä Liga Femenina 2:n A-lohkon kakkossijan Bembimbren kanssa yhdeksällä voitolla ja kahdella tappiolla. Valbusenda johtaa lohkoa kymmenellä voitolla ja yhdellä tappiolla.
Korpivaara on kuulunut syyskaudella liigan tehokkaimpiin pelaajiin mättämällä 11 ottelussa 18,7 pistettä, 7,0 levypalloa, 1,7 riistoa ja 1,4 syöttöä 39,1 minuutissa ottelua kohden. Korpivaara on upottanut kakkosensa 53,6%, kolmosensa 34,2% ja vapaaheittonsa 86,8% tarkkuudella.
Jenni Muurisen ja Laura Saarisen Rhein-Main Baskets päätti syyskautensa tappiollisesti Saksan Bundesliigassa, kun liigakärki Marburg haki Frankfurtista tylyn 66-91 (32-50)-voiton.
Kotijoukkue jaksoi sinnitellä Marburgin tahdissa vajaan kymmenminuuttisen. Marburg repäisi 13-14-tilanteesta 9-0-jakson ja porhalsi avausjaksolla parhaimmillaan 17-43-johtoon. Toisella puoliajalla Marburg peluutti koko rotaatiotaan ja piti eron helpohkosti yli 20 pisteessä.
Muurinen puuttui Rhein-Main Basketsin kokoonpanosta, ja Laura Saarinen pelasi 14 minuuttia saldonaan kolme kahden pisteen heittoyritystä, kaksi levypalloa, yksi blokki sekä kaksi virhettä. Svenja Greunke nakutteli kotijoukkueelle 19 pistettä. Tilastojen valossa Marburgista onnistuivat parhaiten Shenita Landry (16/10/3 blokkia) ja Amanda Davidson (13/1/6 syöttöä).
Rhein-Main Baskets lähtee joulutauolle Bundesliigan jaetulta 8. sijalta neljällä voitolla ja yhdeksällä tappiolla. Jenni Muurinen urakoi syyskauden keskiarvoikseen 11,5 pistettä, 4,9 levypalloa, 1,5 syöttöä ja 1,1 riistoa 25,5 minuutissa ottelua kohden, ja Saarinen 2,5 pistettä ja 2,6 levypalloa 10,4 minuutissa ottelua kohden.
Henna Salomaan Chemcats Chemnitzin joulutauko alkoi aikaisessa, kun joukkueen peli Hallea vastaan peruttiin viime tingassa Saksan kaoottisen lumitilanteen johdosta. Chemcats majailee parhaillaan Bundesliigan 10. sijalla kolmella voitolla ja yhdeksällä tappiolla. Salomaa on viimeistellyt ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan 5,8 pistettä 15,1 minuutissa ottelua kohden.
Henna Koposen Umeå Comets tipahti kotikentällään 08 Stockholm Human Rightsin kyydistä Ruotsin Damliganin viikonlopun kierroksen toisen jakson alkuminuuteilla. Umeå sinnitteli avauskymmenminuuttisen päätteeksi seitsemän pisteen päässä tilanteessa 20-27, mutta 08 vei toisen kymmenen minuutin jakson 25-10 ja koko ottelun selkeästi 53-81 (32-52).
Ainoat pelaajat, jotka kykenivät vastaamaan 08:n pyöritykseen, olivat Umeån Henna Koponen ja Katie Mackey. Mackey tyylitteli 16 pistettä, 10 levypalloa ja viisi korisyöttöä, ja sai tukea Koposelta, joka nakutteli 26 minuutissa 14 pistettä (kakkoset 6/12, vapaaheitot 2/2), neljä levypalloa, kaksi menetystä ja neljä virhettä.
Voittajien tehokkaimmat olivat Nathalie Fontaine (16/9) ja Farhiya Abdi (13/9).
Umeå Comets on hävinnyt syyskauden kaikki 13 otteluaan ja jatkaa Damliganin jumbosijalla. Koponen on pelannut 13 ottelua tehokkaasti 12,2 pisteen, 7,8 levypallon ja 1,3 korisyötön keskiarvoilla.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.