Korisliigassa viiden ottelun kierros – Seagullsille kauden 22. voitto, Korihaille 22. tappio

15.1.2020 21:20 Illan kierroksen voittajiksi selviytyivät miesten Korisliigassa tänään Helsinki Seagulls, Salon Vilpas, Tampereen Pyrintö, KTP-Basket ja Ura Basket eGame Stars.

Shawn Huff upotti Seagullsin kuudennen miehen roolissa 21 pistettä Katajaa vastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Helsinki Seagulls vei Joensuun Katajaa kuin litran mittaa Töölön Kisahallissa. Korisliigan kärkipaikkaa pitävä Seagulls saapui otteluun kieltämättä ennakkosuosikkina – Katajan ollen vasta seitsemäs – mutta ottelu päättyi lopulta niinkin valtavalla erolla kuin 97–74.

Alusta asti peli ei ollut selvä missään nimessä. Kataja sinnitteli 45–49-johdossa jopa vielä kolmannen jakson alussa. Pelin päätteeksi Seagulls otti kuitenkin hirmuisen kirin, meni ohi ja leväytti eron lopulliseen 23 pisteeseen.

– Ensimmäisellä puoliajalla oli vähän ongelmia, ja peli puuroutui. Toisella puoliskolla maltoimme liikuttaa sekä palloa että miehiä, ja sen avulla alkoi löytyä tilaa. Lopussa saimme Katajan tippumaan kyydistä, kommentoi Seagullsin kokenut sentteri Tuukka Kotti.

Seagullsin pistetilastoa johti erinomaisen kauden toistaiseksi pelannut laituri Elijah Stewart, jolle kertyi 22 pistettä ja peräti 14 levypalloa. Paljoa hänen jälkeensä ei silti jäänyt penkiltä tullut maajoukkuekapteeni Shawn Huffkaan. Linkkuveitsenä tunnettu Huff tilastoi 21 pistettä osuen kahden pisteen heitoistaan 6/8 ja kaukoheitoistaan 2/3.

Kataja Basketilla parasta jälkeä pisteiden valossa teki Jarred Ogungbemi-Jackson. Kanadalaistakamiehen 23 pistettä syntyi myös varsin varmakätisin prosentein, sillä vaikka hänen kaukoheitoistaan upposi ainoastaan 1/4, kahden pisteen yrityksistä osui vastapainoksi huikeat 9/10.

– Seagulls osoitti toisella puoliskolla, miksi on sarjakärjessä. Olen todella tyytyväinen pelaamiseemme ensimmäisellä puoliajalla. Teimme kovan määrän töitä. Lopussa sitten tuli pari huonoa pätkää, ja matsi kääntyi kotijoukkueelle, totesi Katajan päävalmentaja Juha Sten.

Ottelutilastot: https://www.basket.fi/korisliiga/ottelut/ottelu/?game_id=4676607&season_id=110531

 

Vilpas pitää kakkossijasta kiinni, mutta Pyrintö yrittää takaa-ajoa

Lahti Basketballin onnistui sinnitellä Salon Vilppaan kintereillä puoliajalle asti, mutta kolmannen jakson aikana isännät ottivat lisäenergian käyttöön. Alussa tasaväkinen ottelu repesi loppusummeriin mennessä selkeisiin 106–85-lukemiin Vilppaan hyväksi.

Vilppaan Tim Coleman keräsi ottelussa 22 pistettä, ja tarkka-ampuja Mikko Koivistokin oli vireessä osuen kolmen pisteen yrityksistään 4/6. Koiviston pistesaldo oli kokonaisuudessaan 16. Lahden puolella kovin korintekijä oli Courtney Stockard, jolle merkittiin yhteensä 22 pistettä.

– Hävisimme Salolle tänään kaikki yksi vastaan yksi -tilanteet. Hyökkäyksessä tulee miljoona skriiniä, ja jos meillä ei ole jalat mukana, emmekä oikein puhukaan, niin lopputulos on tämä, totesi Lahden kapteeni Vesa Mäkäläinen.

Ottelutilastot: https://www.basket.fi/korisliiga/ottelut/ottelu/?game_id=4677543&season_id=110531

Vilpas on yhä visusti Korisliigan kakkossijalla 40 pisteellä, mutta kymmenen pistettä taaempana neljännellä sijalla Tampereen Pyrintö yrittää tsempata itseään takaa-ajoon. Pyrintö lähetti Pyynikillä vierailleet Kouvot kotimatkalle luvuin 101–94. Isännät pitivät johdosta kiinni päättäväisinä eivätkä päästäneet Kouvoja edelle kertaakaan, vaikka tasoihin asti vieraat tulivat ottelun aikana useamman kerran.

Korkeimmat pistesaldot tamperelaisten riveissä keräsivät Benjamin Raymond, 22, ja Raymond Nixon, 20, mutta yhtä lailla vireessä oli heittäjä-ässä Osku Heinonen, jonka kolmen pisteen pyssystä sinkosi tänään viisi osumaa seitsemällä yrityksellä. Heinonen tilastoi pisteitä yhteensä 19. Kouvojen vahvimmat jäljet tilastokorttiin jätti puolestaan penkiltä peliin tullut Avery Woodson, joka keräsi 26 pistettä.

– Yleensä Kouvoja vastaan täytyy olla kurinalainen. Jos heidän antaa tehdä, mitä haluavat, niin tulos on huono meidän kannaltamme. Tänään onnistuimme ehkä semmoisen 25 minuuttia olemaan kurinalaisia, ja se riitti voittoon, analysoi Pyrinnön Heinonen.

Ottelutilastot: https://www.basket.fi/korisliiga/ottelut/ottelu/?game_id=4677783&season_id=110531

 

KTP vahvisti viidettä sijaansa, Korihait vajosi entistä alemmas

Kotkalainen KTP-Basket ja BC Nokia ovat sarjataulukossa parhaillaan peräkkäin, ja Nokialla oli tänään omalla kotikentällään mahdollisuus ottaa askel lähemmäs edellä kulkijaa. Yritys jäi kuitenkin yritykseksi, kun KTP vei ottelun nimiinsä 77–86.

Nokian Stacy Davisin 26 pisteen ja 11 levypallon loistosuoritus ei riittänyt, vaikka isännät pääsivätkin käymään kahden pisteen johdossa vielä neljännen jakson alkupuolella. KTP:n Byron Wesley piti 20 pisteellään, kahdeksalla levypallollaan ja seitsemällä koriin johtaneella syötöllään huolen, että peli käännettiin vielä vieraiden hyväksi.

– Nokia on fyysinen joukkue, joka pelaa kovaa. Meillä on ollut ongelmia vastaavissa matseissa. Jotenkin puoliajalla pystyimme vastaamaan siihen fyysisyyteen. Fakta on, että Nokialta puuttuu Flack riveistä, joka on heittävä iso pelaaja, ja kun Tabb on tuuraajana, niin kyseessä on täysin erilainen pelaaja. Se helpotti meidän puolustuspeliämme, kertoi KTP:n päävalmentaja Tomi Kaminen.

Ottelutilastot: https://www.basket.fi/korisliiga/ottelut/ottelu/?game_id=4676559&season_id=110531

Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Korihait isännöi Uudessakaupungissa vieraillutta Ura Basket eGame Starsia, ja ottelu päättyi odotetusti vieraiden voittoon. Ura vei pisteet nimiinsä luvuin 83–96 ja on nyt runkosarjassa kymmenennellä sijalla 16 sarjapisteellä. Playoff-viivalla seisoviin Kouvoihin on matkaa vain neljä pistettä.

Uran riveistä selkeimmin erottui Tre’Shaun Fletcher, joka tilastoi näyttävät 24 pistettä ja 12 levypalloa. Samaan levypallolukemaan 18 pisteen siivittämänä pääsi myös joukkuetoveri Dustin Thomas. Korihailla vahvaa jälkeä teki Ernest Zeigler III, joka tilastoi 23 pistettä ja kymmenen levypalloa.

– Meillä on erittäin hyviä korintekijöitä, mutta olemme jääneet vähän liikaa vain sen varaan. Tänään pystyin onneksi itse tuomaan vähän sitä, että pelaisimme settejä emmekä hyökkäisi pelkästään yksi vastaan yksi -pelillä, kommentoi Korihaiden laituri Vesa Heinonen.

Ottelutilastot: https://www.basket.fi/korisliiga/ottelut/ottelu/?game_id=4676797&season_id=110531

Asiat

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 16:05 Korisliiga

Pyrintö ja Erik Muhonen sopimukseen

Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027. 

Näytä lisää vastaavia