20.1.2016 Miesten Korisliigassa pelatiin keskiviikkona kahden ottelun kierros. KTP Basket oli kotonaan BC Nokiaa vahvempi luvuin 84-80 (39-39) ja Kobrat kaatoi vajaamiehisen Salon Vilppaan 100-85 (49-37).

Joonas Lehtoranta oli pelipäällä KTP:n palatessa voittojen tielle.

Darien Brothers tahditti Kobrien hyökkäystä kotivoitossa Vilppaasta. Kuvat: Kai Kilappa, Erkki Hautaviita.
Kotkassa kotijoukkue repäisi eron avausjaksolla suurimmillaan 13 pisteeseen, mutta nokialaiset tulivat terävästi toiselle kymmenminuuttiselle ja puoliajalle mentiin tasalukemissa.
Toisella puoliajalla Devonne Giles (21/14) sekä Joonas Lehtoranta (16/4) tahdittivat KTP:n hyökkäyspään pelaamista. BC Nokia nousi ottelun viimeisellä minuutilla vielä tasoihin Vincent Simpsonin (16/1/11) kolmosella, mutta Darren Duncanin (6/3) oivallus Markus Moleniuksen (9/2) lay-uppiin ja Samuel Haanpään (16 pistettä) vapaaheitot sinetöivät voiton kotkalaisille.
Kobrat ja Vilpas etenivät tasaisissa lukemissa ensimmäisen neljänneksen, mutta toisella jaksolla isännät iskivät isomman vaihteen silmään 24 pistettä heittäneen Darien Brothersin (24/11) johdolla.
Vain seitsemällä miehellä matkassa ollut Vilpas-ryhmä ei kyennyt nousemaan enää takaa-ajoasemasta voittoon asti, vaan Kobrat nappasi joukkueelle tärkeät sarjapisteet. Vieraiden kirkkaimmat onnistujat olivat Austin Dufault (28/5) ja Juho Nenonen (16/4).
- Pelattiin hyvällä energialla ja puolustus oli parempaa kuin viime pelissä. Liikuteltiin palloa hyvin ja Lamont Jones (11/1/9) antoi hyviä syöttöjä, Kobrien päävalmentaja Derrick Crayton kehui.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.