18.11.2016 Korisliigassa nähtiin perjantai-iltana kolme äärimmäisen jännittävää ottelua, joista kahden ratkaisu nähtiin vasta viimeisillä heitoilla. Kataja Basket voitti vieraissa uskomattomasti jatkoajalle venyneen ottelun Kobria vastaan Rion Brownin kolmosella vain neljä sekuntia ennen loppusummeria. Desmond Williams taas ratkaisi voiton Salon Vilppaalle buzzer beater -kolmosella.
Ilari Seppälä teki uransa ennätyspisteet kasvattajaseuraansa Kobria vastaan.
Michael Pounds teki myös selvää jälkeä Karhuvuoressa.
Marcus Van teki paluun Korisliiga-parketeille loukkaantumisen jälkeen. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Francois Perthuis & Erkki Hautaviita.
Kataja ja Kobrat eivät saaneet eroa toisiinsa varsinaisella peliajalla. Vain neljä sekuntia ennen loppusummeria Dom Morrisille tuomittiin kaksi vapaaheittoa, kun Kobrat oli jäljessä kolme pistettä 85-88. Morris heitti kuitenkin molemmat vapaaheitoistaan ohitse, mutta vanha konkari Damon Williams haki hyökkäyslevypallon, kuljetti nurkkaan ja ampui kolmosellaan pelin jatkoajalle.
Samaa trendiä mukaillen myös jatkoaika ratkaistiin vasta aivan viimeisillä sekunneilla. Vesa Mäkäläinen tasoitti ottelun 34 sekuntia ennen loppua tilanteeseen 98-98, mutta Aubrey Conerly epäonnistui omassa yrityksessään toisessa päässä.
Kataja pelasi pallon Rion Brownille, joka laukaisi kolmosen pussin pohjalle, kun kelloon jäi aikaa enää neljä sekuntia. Kobrien Mario Edwards sai vielä aikalisän jälkeen mahdollisuuden tasoittaa pelin, mutta heitto sujahti ohitse ja Kataja nappasi 98-101 (36-38, 88-88) -vierasvoiton.
Katajan Ilari Seppälä kuritti kasvattajaseuraansa upottamalla uransa korkeimman pistemäärän 32 pistettä ollen koko parketin pistehai. Katajan muista pisteistä vastasivat vahvistusnelikko Brown (17/3), Nino Johnson (19/10), Joey King (14/3) ja Daniel Mullings (13/15/7 syöttöä).
Kobrien etevimmät olivat Jamal Jones (29/4), Morris (24/10) ja triplatuplan tehtaillut Damon Williams (15/13/10).
KTP-Basket taas isännöi Steveco Areenalla Vilpas Vikingsia, joka nappasi sarjapisteet mukaansa salolaisfanien verkkokalvoille varmasti ikuisuuden piirtyneellä buzzer beater -kolmosella.
17 sekuntia ennen loppua Juwan Staten toi Vilppaan kahden pisteen päähän 75-73, mutta KTP-kasvatti Michael Pounds rikkoi kotijoukkueen Joni Herralaa epäurheilijamaisen virheen arvoisesti. Herrala heitti ohitse molemmat vapaaheittonsa, kuten myös hetkeä myöhemmin Sherman Gay, joten salolaisille jäi vielä 7 sekuntia aikaa.
Puolustuslevypallon jälkeen pallo pelattiin Statenille, joka ajoi keskeltä syöttäen Williamsille, joka naulasi kolmosen summerin soidessa ja Vilpas pääsi juhlimaan täysin rinnoin 75-76 (34-36) -vierasvoittoa.
Läpi ottelun Vilppaan ykkösnimi oli Pounds, joka heitti 20 pistettä, haki 2 levypalloa ja jakoi 3 syöttöä. Kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät myös Staten (13/4/5), Matias Ojala (10/4) ja Nathan Buss (10/2). Williamsin illan saldo oli 7 pistettä ja 14 levypalloa.
KTP:n tehokaksikko oli Gay (25/7) sekä 21 pistettä ja 4 levypalloa kirjauttanut Villematti Kopio.
Pohitullissa sarjanousija Uudenkaupungin Korihait isännöi Tampereen Pyrintöä. Illan teeman mukaan Pohitullissa nähtiin tiukka vääntö, jonka isännät veivät 88-80 (41-41) Pyrinnön huohottaessa niskaan viimeisillä minuuteille asti.
Vajaat kaksi minuuttia ennen loppua Ricky Minard toi kolmosellaan ”Punakoneen” kolmen pisteen päähän 81-78, mutta Korihait eivät vähästä herpaantuneet. Dominique Lee ratkaisi ottelun käytännössä kolmosellaan 30 sekuntia ennen loppusummeria ja loppunumerot viimeisteli vapaaheittoviivalta Leen lisäksi Emmanuel Holloway, vaikka vieraiden Antero Lehdon lay-up toi hetkeksi toivoa Pyrinnölle.
Isäntien pistenikkarit olivat Lee (19/12), Holloway (16/5/6), Erik McAlister (15/6) sekä kentille palannut soturi Marcus Van (14/9). Pyrinnön paras pistemies oli Minard, joka nakutti 25 pistettä, noukki 9 levypalloa ja jakoi 7 syöttöä.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.