21.10.2008 Forssan Koripoikien Korisliiga-joukkue on vahvistunut 202-senttisellä ja 110-kiloisella Charles Thomasilla. Suomeen Etelä-Amerikasta siirtyvä Thomas edusti vielä viime kaudella FoKoPo-laituri Vincent Hunterin kanssa kovatasoista Arkansasin yliopistoa.
Hunterin tavoin Charles Thomas valmistui viime keväänä Arkansasin yliopistosta. Viimeisellä kaudellaan Thomas kirjautti tilastoihinsa 9,2 pistettä ja 4,5 levypalloa Arkansasin edetessä NCAA-turnauksen toiselle kierrokselle eli 32 parhaan joukkoon.
Thomasilla oli virityksiä Suomen suuntaan jo elokuussa, mutta päättikin aloittaa kautensa Uruguayn mestarijoukkue Athletico Bigaussa. FoKoPon tiedotteen mukaan Thomas ei viihtynyt Etelä-Amerikassa, päätti purkaa sopimuksensa ja oli itse yhteydessä Forssaan. Pelaamassaan 12 Uruguayn liigaottelussa Thomas esiintyi 15,3 pisteen, 9,9 levypallon ja 32,3 peliminuutin keskiarvoin.
FoKoPon muina ulkomaalaisvahvistuksina jatkaa Thomasin yliopistokaveri Vincent Hunter sekä Ray Cunnigham. Latece Williams pelaa FoKoPo-paidassa viikkokohtaisella sopimuksella, kunnes Thomasin pelilupa Uruguaysta saapuu.
Thomasin ja FoKoPon sopimus on loppukauden kattava ja sisältää kolmen viikon koeajan.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.