20.6.2021 13:01 Joensuulainen Kataja Basket on vahvistanut kokoonpanoaan 201-senttisellä Christopher McKnightilla. McKnight juhli kauhajokelaisen Karhu Basketin kanssa SM-kultaa keväällä 2019. Sopimus Katajan kanssa on yksivuotinen.
33-vuotiaalla amerikkalaisella on takanaan jo 11 ammattilaiskautta, jotka ovat vieneet häntä Ruotsiin, Ranskaan, Israeliin, Bahrainiin, Portugaliin sekä kaksi ja puoli vuotta sitten myös Suomeen.
– Haimme joukkueeseen pelaajaa, jolla olisi kokemusta Euroopasta ja mielellään myös Korisliigasta. Pelaajaa, joka on luotettava ja valmis tekemään töitä joukkueen eteen. Chris täyttää kaikki nämä toiveet erinomaisesti, päävalmentaja Petri Virtanen avaa seuran tiedotteessa.
Karhu Basketiin McKnight siirtyi helmikuussa 2019 ja oli yksi mestaruuteen rynnistäneen joukkueen avainpelaajista. 24 ottelussa hän väänsi tilastoikseen 14,0 pistettä ja 6,6 levypalloa.
– Chris oli Kauhajoella erittäin pidetty joukkuekaveri. Profiililtaan hän on isokokoinen ja vahva nelospaikan pelaaja, joka pystyy operoimaan lähellä koria sekä heittämään myös kauempaa. Olimme miehen perässä jo viime kesänä ja nyt asiat loksahtivat paikoilleen, Virtanen kommentoi
McKnight pelasi yliopistouransa (2006-10) Akronin yliopistossa. Siellä joukkuekavereitaan olivat paitsi pikkuveli Brett myös syksyllä 2008 Katajassa ammattilaisuransa aloittanut ja tällä viikolla Salon Vilpas Vikingsin kanssa jatkosopimuksen konkari Jeremiah Wood.
Viime syksynä osoitteenaan oli hetken, jo viidettä kertaa urallaan, Ranskan kakkosliiga. Union Poitiers Basket 86:n riveissä pelatussa neljässä ottelussa pisteitä syntyi keskimäärin 10 ja levypalloja näppeihin tarttui 4,0. Loppukauden McKnight vietti Portugalissa, jossa tilastonsa Ovarensen paidassa olivat 18 pelatun ottelun jälkeen 14,6 pistettä ja 6,8 levypalloa.
Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Korihaiden Kaleb Warnerille 500 €:n sakkorangaistuksen.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).