8.5.2024 21:26 Helsinki Seagullsin ja BC Nokian ensimmäinen finaaliottelu päättyi 63–69-vierasvoittoon.

Seagulls ja Nokia avasivat kevään 2024 Korisliiga-finaalit Töölön Kisahallissa. Kuva: Samira Lee
Kun Korisliiga-finaalit pyörähtivät käyntiin, BC Nokia marssi parketille altavastaajan viitta harteillaan. Se ei "näätiä" kuitenkaan näyttänyt haittaavan, sillä kotietua nauttinut runkosarjavoittaja Helsinki Seagulls taipui ottelun päätteeksi luvuin 63–69.
Nokia sai vauhdin ylle heti avauksesta, ja koko peli kulki tasaisen varmasti haastajien komennossa. Seagulls ei aloituksen jälkeen käynyt tasapisteissä saatikka johdossa kertaakaan.
Nokian tehokkain esiintyjä oli 20 pistettä pussittanut ja kolme heittoa torjunut Both Gach. Joukkuetoveri Niko Mattila tilastoi kymmenen pistettä ja viisi levypalloa.
– Lähdimme tänään uudella taktiikalla, ja se toimi hyvin. Pidimme hyvin huolta pallosta ja annoimme vain kahdeksan menetystä. Meidän tulee olla valmiita jatkamaan samalla energialla perjantaina, sillä Seagulls tulee varmasti kovaa seuraavaan, Mattila kommentoi.
Seagullsin korkein pistemäärä puolestaan oli Chuba Ohamsin 15. Hänelle merkittiin myös 12 levypalloa. Lassi Nikkariselle kirjattiin kuusi pistettä, viisi levypalloa ja kolme syöttöä.
– Aloitimme huonosti ja annoimme siinä liikaa eteen. Vastustaja puolusti meitä tänään aika erikoisesti, ja meillä kesti vähän liian kauan keksiä, miten sitä vastaan pelataan, Nikkarinen totesi.
Finaalit jatkuvat Nokialla perjantaina 10. toukokuuta.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.