Korisliiga-ennakko: Vahvistunut Kobrat tähyää pudotuspeleihin

24.9.2019 10:40 Lauri Toivonen saa alkavalla kaudella rinnalleen tutun pelikaverin, kun Antto Nikkarinen vahvistaa lapualaisjoukkuetta. Toivonen uskoo, että joukkue taistelee tosissaan pudotuspelipaikasta.

Viime kausi oli Toivoselle yksi uran parhaimmista, kun hän nakutti keskiarvoikseen 6,2 pistettä ja 4,0 levypalloa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Keväällä Lapuan Kobrien kausi loppui ikään kuin kesken. Seurahistorian toisen pudotuspelipaikan toteutuminen jäi yhtä voittoa vaille totetumistaan.

Nyt Kobrat hakee pudotuspelipaikkaa kokeneella pelaajistolla. 

– Ihan hyvältä näyttää. Antto Nikkarinen ja Juho Lehtoranta ovat kokeneita pelaajia, jotka ovat tottuneet pelaamaan menestyneissä joukkueissa. Myös meidän ulkomaalaishankinnat ovat viime kauteen verrattuna kokeneempia, Kobrissa toisen kautensa aloittava Lauri Toivonen, 28, vertailee. 

Kobrien päävalmentajana debytoi pelaajauransa lopettanut Ville Turja. Toki Turjalla on kokemusta valmentamisesta jo monelta vuodelta, mutta nyt hän on ensimmäistä kertaa päätoiminen valmentaja. 

– Ville vielä pelasi viime kaudella, joten keskusteleminen on helppoa ja pelaajatkin voivat näin auttaa Villeä kauden aikana, jos tarvetta on. Lisäksi tietenkin Nenad Stefanovic on Villen tukena valmennuksessa.

Kobrien amerikkalaisvahvistuksia Toivonen kuvailee lyhyesti.

– Jordan Capps on erityisen lahjakas hyökkäyksellisesti. Julien Lewis on vikkelä takapelaaja. Brandon Boggs taas on perinteinen jokapaikanhöylä, urheilullinen ja yritteliäs puolustaja. Ja Reggie Keely on väkivahva sentteri. 

Toivosen mielestä Korisliiga on mennyt nyt pelitavallisesti askeleen liikkuvampaan suuntaan. 

– Enää ei joukkueilla ole niin isoja senttereitä, tyyliin Labovic, O’Mara tai Gipson. Nyt isotkin miehet ovat heittovoimaisia ja urheilullisia. 

– On myös hienoa nähdä, että sarjassa on paljon paluumuuttajia, kuten BJ Raymond, Ray Nixon, sitten yliopistosta on tullut Henri Ventoniemi, Shawn Hopkins ja Lassi Nikkarinen. Kokeneempia paluumuuttajia edustavat Shawn Huff, Antti Kanervo ja Vesa Heinonen. Lisäksi on upea juttu, että Lahti palaa liigakartalle, Riihimäen Kolmoskorin kasvatti hehkuttaa.

Jatkaminen Lapualla oli Toivoselle lopulta varsin helppo valinta. 

– Viihdyin täällä heti hyvin. Lapua on pieni paikka, mutta tosi yhtenäinen. Esimerkiksi taustajoukot ovat poikkeuksellisen lähellä joukkuetta.

Koripalloammattilaisuuden vastapainoksi Toivonen aloitti vuosi sitten puukäsityökurssin Lapuan kansalaisopistossa. Toivosen rakentama keittiönpöytä koristaa kotia vielä pitkään.

– Tämän vuoden projektina on sitten sohvapöytä. Puukäsityökurssi on ollut sellainen kiva aktiviteetti kerran viikossa. On ollut mahtavaa tehdä käsillä jotain konkreettista. Viimeksi olin tehnyt puukäsitöitä yläasteella. 

Toivonen uskoo, että Kobrat taistelee tällä kaudella vähintään pudotuspelipaikasta. Uskoa auttaa tutun pelintekijän, Nikkarisen saapuminen lakeuksille. 

– Anton kanssa olemme tuttuja jo nuorten maajoukkueista. Junioreissa pelasimme aikanaan Hongassa, Korisliigassa yhteisiä pelejä on Seagullsista ja Kouvoista. 

Antto Nikkarinen leveille hartioille on tarjolla ensi kaudella paljon vastuuta. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Antto Nikkarinen leveille hartioille on tarjolla ensi kaudella paljon vastuuta. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Oliko Toivosella siis lusikkansa sopassa, kun Nikkarinen saatiin vähän yllättäenkin houkuteltua Lapualle?

– En nyt niin sanoisi. Laitoin kyllä Antolle viestiä, että jatkan Kobrissa. Kehuin myös Kobra-bussia, siellä on mukava istua ympäri Suomea, Toivonen virnuilee arvoituksellisesti. 

 

Kobrat 19-20 pähkinänkuoressa

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia