Korikobrille nippu jatkosopimuksia, Craytonista päävalmentaja

31.7.2015 Lapuan Korikobrat on solminut jatkosopimukset omien kasvattiensa Jussi Turjan, 25, Panu Peltokankaan, 22, sekä Roni Hyvärisen, 18, kanssa. Joukkueen uusi päävalmentaja Derrick Crayton on tuttu kasvo Kobrien valmennusportaasta.

Seuran oma kasvatti Jussi Turja jatkaa uraansa Lapualla myös ensi kaudella.

Pitkään Korikobrien valmennusportaassa toiminut Derrick Crayton siirtyy joukkueen päävalmentajaksi. Kuvat: Kai Kilappa, Tytti Nuoramo.

Kaudella 2012-13 Korisliigan vuoden tulokkaaksi valittu 194-senttinen Jussi Turja tehtaili pistekeskiarvoikseen 7,9 pistettä ottelua kohden, keräsi levypalloja 1,4 sekä jakoi syöttöjä 1,2 per ottelu. 36 nuorten maaottelun takamiehen viime kausi katkesi helmikuussa sattuneeseen loukkaantumiseen.

Läpimurtoaan pääsarjatasolle viime kaudella väläytellyt Peltokangas kirjautti keskiarvoikseen 3,4 pistettä ja 2,4 levypalloa ottelua kohden. Yhden ottelun piste-ennätys (22) syntyi keväällä Kouvoja vastaan.

- On hienoa jatkaa kasvattajaseurassa ja into pelaamiseen on kova. Viime kauden lopulla sain hyviä onnistumisia, jotka nostivat itseluottamusta, 198-senttinen sisäpelaaja kertoi seuran tiedotteessa.

18-vuotias Hyvärinen debytoi Korisliigassa jo kaudella 2012-13 ja on pelannut edelliset kaksi kautta miesten II-divisioonaa BC Lapuan riveissä.

Crayton ja Turja jatkavat valmennusportaassa

Kaudella 2013-14 Korikobrien päävalmentajana toiminut Derrick Crayton on solminut 1+1-mallia olevan sopimuksen Korikobrien organisaation kanssa. Lapualla valmentajauransa 2006 pelaajavalmentajana aloittanut Crayton on luotsannut Suomessa myös Äänekosken Huimaa ja FoKoPoa I-divisioonassa.

Seuran oma kasvatti Ville Turja jatkaa joukkueen pelaajavalmentajana. Jo seitsemän vuoden ajan valmennusringissä toiminut Turja luotsasi päävalmentajakaudellaan lapualaiset divarifinaaliin asti.

Lisätiedot: Jussi Turja
Lisätiedot: Panu Peltokangas
Lisätiedot: Ville Turja
Lisätiedot: Roni Hyvärinen
 
1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

Näytä lisää vastaavia