28.2.2005 Korihait katkaisi kuuden pelin mittaisen tappioputkensa koripallon Sparliigassa yllättämällä Uudessakaupungissa KTP Basketin jo toisen kerran tällä kaudella. Marraskuussa Korihait otti kotkalaisista kahden pisteen kotivoiton eikä eroa tullut nytkään enempää 83-81 (40-41) tuloksen myötä.
Viimeksi joulukuun puolivälissä kotipelinsä voittanut Korihait haastoi energisesti kuusi pykälää korkeammalla sarjataulukossa olevan KTP:n. Vieraat kuitenkin vääntäytyivät kolmannella jaksolla jo 12 pisteen johtoon, mutta Korihait kiri ja nousi puolestaan johtoon kolme minuuttia ennen loppua.
KTP:n Ronald DeGraylla oli viime sekunneilla mahdollisuus siirtää ratkaisu jatkoajalle, mutta amerikkalaiselta lipsahti lähietäisyydeltä pallo ohi korin.
Suoraa putoamista vastaan taistelevan Korihaiden suuri sankari oli saksalaispeluri Robin Grey, joka teki SM-sarjan piste-ennätyksekseen 32. Mikko Jalonen oli toiseksi tehokkain 15 pisteellä.
Korihaiden voiton arvoa nosti joukkueen ainoan amerikkalaisvahvistuksen DeeAndre Hulettin poissaolo kuumeen vuoksi.
KTP:ltä löytyi viisikollinen kaksinumeroiset pisteet heittäneitä, mutta ei yhtään huippupeliin yltänyttä. DeGray teki 19 ja Pasi Heinonen 17 pistettä, mutta kumpikin epäonnistui lopussa kohtalokkaasti.
(STT)
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.