10.3.2008 Namika Lahti pelasi toisen vaisun kotiottelun peräkkäin, kun se hävisi Korisliigan ainoassa maanantain pelissä Uudenkaupungin Korihaille tuloksella 60-85 (30-30). Voitto nosti Korihait pudotuspeliviivan päälle tasatilanteeseen Joensuun Katajan ja viivan alle jääneen Porvoon Tarmon kanssa.
Neljännen peräkkäisen tappionsa kärsinyt Namika Lahti pelasi vielä ensimmäisen neljänneksen tyydyttävästi, mutta hukkasi korintekotaitonsa seuraavalla kymmenminuuttisella tehtyään vain kuusi pistettä.
Korihait pääsi karkuun kolmannella jaksolla, ja viimeisellä neljänneksellä se kasvatti johtonsa suurimmillaan 28 pisteeseen.
Korihait heitti 15 kolmen pisteen koria, joista Glenn Stokes nakkasi kuusi ja kaikkiaan 27 pistettä. Kyle Shiloh heitti 17 pistettä.
Namika Lahti aloitti pelin ainutlaatuisesti kotimaisella viisikolla eikä syyttä, sillä kentälle päästyään joukkueen ulkomaalaispelurit olivat vaisuja. Sami Pekkola oli kotijoukkueen tehokkain 16 pisteellä.
Lahtelaissentteri Tom Gustafsson teki kolmen vuoden tauon jälkeen paluun liigakentille pelattuaan kuutisen minuuttia kahden pisteen teholla.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.