30.12.2004 Miesten Sparliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on vahvistanut rivejään siirtoajan umpeutumista edeltävänä päivänä tekemällä sopimuksen Hollannin maajoukkueessa viime vuosina pelanneen Harvey Van Steinin, 26, kanssa.
198-senttinen ja 96-kiloinen Harvey Van Stein siirtyy Korihaihin Hollannin mestaruussarjan Cape Holland Den Helderin riveistä. Viime kaudella Van Stein tehtaili Hollannin liigassa seitsemänneksi sijoittuneessa Den Helderin joukkueessa keskimäärin 29 peliminuutissa 13,2 pistettä ja noukki 4,6 levypalloa. Hän oli joukkueensa kolmanneksi paras korintekijä sekä koko Hollannin liigan kolmanneksi paras hollantilainen pistelinko. Mies pystyy pelaamaan niin korin läheisyydessä kuin kolmen pisteen viivan takanakin.
Yhdysvaltain yliopistokoripalloilun korkeinta sarjatasoa Central Connecticutkin yliopistossa pelannut Harvey Van Stein on pelannut vuodet 2001-04 Hollannin pääsarjaa ja on kuulunut vuosina 2001-03 myös Hollannin maajoukkueen kalustoon.
Korihaiden ulkomaalaispelaajina pelaa kevätkaudella hollantilaisen Van Steinin ohella amerikkalaiset Ed Dotson ja Sam Spann sekä niinikään EU-statuksen omaava saksalainen Robin Grey.
Kotimaan sisällä sekä Euroopasta tapahtuvien seurasiirtojen ikkuna sulkeutuu Suomessa 31.12. Vuodenvaihteen jälkeen suomalaisiin seuroihin saa siirtyä vain EU- ja ETA-alueiden ulkopuolisten maiden kansalaisia, jotka siirtyvät Suomeen FIBA Euroopan alueen ulkopuolelta. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että joukkueissa voi edelleen amerikkalaisvahvistukset vaihtua.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.