30.11.2007 Uudenkaupungin Korihait otti Korisliigan ainoassa perjantain pelissä kauden ensimmäisen vierasvoittonsa, kun Tampereen Pyrintö kaatui 86-92 (44-37) -tuloksella. Korihait oli ennen perjantaita sarjan ainoa ilman vierasvoittoa ollut joukkue.
Voitto nosti Korihait sarjataulukon viimeiseltä sijalta kolme pykälää ylemmäs.
Pyrintö hallitsi peliä lievästi ja nousi parhaimmillaan kymmenen pisteen johtoon kolmannella neljänneksellä.
Peli lipesi tamperelaisten käsistä viime minuuteilla. Neljä minuuttia ennen loppua Pyrintö johti vielä 79-75, mutta Korihait kiri ohi vietyään seuraavan kaksi ja puoli minuuttisen puhtaasti 11-0. Pyrintö ei pystynyt enää loppuhetkillä palauttamaan johtoaan.
Vierasvoiton pohjusti takamies Glenn Stokes, joka vauhditti Korihaiden loppukiriä ja keräsi peräti 41 pistettä. Muun muassa kahdeksalla kolmen pisteen korilla kertynyt lukema on liigakauden toiseksi korkein pistemäärä. Darius Glover heitti Korihaille 18 pistettä.
Damon Williamsin komeat 30 pistettä eivät riittäneet Pyrinnölle voittoon. Damion Dantzler teki 14 pistettä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.