20.11.2019 21:34 Korihait ehti ennen keskiviikkoa hävitä kaikki 12 otteluaan, kunnes onnistui ottamaan avausvoiton kaadettuaan Kobrat vieraskentällä 89-88 (41-48) Jalen Henryn päätössekunnin tippauksella. Toisessa ottelussa Pyrintö murskasi Uran 119-77.
Korihaiden takamies Casey Benson heitti 24 pistettä voitto-ottelussa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Viikko sitten Korihaiden päävalmentajaksi erotetun Jordi Justen tilalle nostettu Jarno Nikula luotsasi Korihait kauden avausvoittoon, kun se kaatoi tiukan taiston päätteeksi Kobrat pisteellä.
Kobrat karkasi avauspuoliajan loppuminuuteilla parhaimmillaan 13 pinnan karkumatkalle. Korihait sai kuitenkin puoliajan jälkeen juonesta kiinni kammeten kotijoukkueen rinnalle. Päätösneljänneksellä voittotaistelu käytiin käytännössä kori korista.
Ottelu näytti jo ratkeavan Kobrille, kun se meni kuuden pisteen johtoon minuutti ennen loppua. Korihaiden Jalen Henryn (29/4/4) onnistunut kolmen pisteen heitto toi Korihait kahden pisteen päähän 16 sekuntia ennen loppua, jota seurasi ensiksi kotijoukkueen nopea menetys ja pian päälle vielä epäurheilijamainen virhe. Ernest Zeigler III:n (22/13) toinen vapaaheitto onnistui.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Lapualla nähtiin kenties #Korisliiga historian täpärin voittokori, kun @Korihait nappasi kauden avausvoiton Jalen Henryn (29/4/4 syöttöä) viimeisen sekunnin sadasosan onnistumisella. Pisteet lähtivät Uuteenkaupunkiin lukemin 89-88 (41-48) #buzzerbeater pic.twitter.com/ffNkFwJu41
— Korisliiga (@Korisliiga) November 20, 2019
Viimeisessä pallonhallinnassa Korihaiden Casey Benson (24/7/4) epäonnistui kahden pisteen heitossaan, mutta Jalen Henry pääsi tippaamaan ohiheiton sisään pelikellon viimeisillä kymmenyksillä.
- Iso voitto meille. Tultiin peliin pelaamaan kovaa ja sitä tehtiin tänään koko peli. Lopussa meiltä ei usko loppunut, kommentoi voittokorin heittänyt Henry.
- Fiilikset ovat mahtavat. Oltiin tänään valmiita pelaamaan ja tehtiin hyvää työtä molemmissa päissä kenttää. Lopussa ei luovutettu vaan taisteltiin voitto, Korihaiden tuore päävalmentaja Jarno Nikula kommentoi.
Vieraille kaikki kaikessa oli Henryn, Bensonin ja Zeigler III:n muodostama kolmikko, joka viimeisteli 75 pistettä joukkueen 89:stä. Kotijoukkueen paras pistemies oli 23 pinnaa upottanut Jordan Capps.
Tampereen Pyrintö karkasi ensimmäisellä puoliajalla 61-28-taukojohtoon ja ottelun voittajasta ei sen jälkeen ollut epäselvyyttä. Pyrintö sai keskiviikkona onnistumisia laajalla rintamalla ja tyylitteli toisella puolikkaalla selvään 119-77-kotivoittoon.
Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen jakoi tunnustusta suojateilleen ottelun jälkeen.
- Meidän puolustuspää on varmasti ollut se meidän suurin ongelma varmaankin alkukaudesta ja sitä pikkuhiljaa ollaan viety eteenpäin. Ilo oli nähdä, että parin päivän valmistautuminen onnistui ja niitä asioita nähtiin kentällä mitä harjoiteltiin. Eilisessä treenissä näkyi jo, että meidän "Suomi-viisikko" tulee olemaan hyvä tänään.
- Aloitettiin peli tosi hyvin etenkin puolustuspäässä. Yksi iso teema oli, ettei päästetä Uraa juoksemaan ja siinä onnistuttiin mielestäni koko pelin ajan. Hyökkäyksessä liikutettiin palloa ja löydettiin aina vapaa pelaaja. Osuttiin siinä sitten vielä aika kivasti koko porukka, kun 63% oli 3 pisteen heittoprosentti, 14 pistettä ja kuusi levypalloa kotijoukkueelle saalistanut Ville Haapoja kommentoi.
Kotijoukkueelta peräti seitsemän pelaajaa heitti kaksinumeroiset pistelukemat 16 pinnaa mieheen säkittäneiden Justus Kilpisen ja Benjamin Raymondin johdolla. Uran paras oli 17 pinnaa ja yhdeksän levypalloa hakenut Dustin Thomas.
Voitollaan tamperelaiset vankistivat asemiaan sarjan keskikastin kärkipäässä.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).
Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.