Koposen BC Himki aloittaa Euroliigan karsinnat keskiviikkona

1.10.2013 10:00 Toisen seurajoukkuekautensa venäläisen BC Himkin sinikeltapaidassa aloittava Petteri Koponen on palannut arkeen Susijengin voitokkaan EM-kisataipaleen jälkeen. Keskiviikosta perjantaihin Himki osallistuu kahdeksan joukkueen turnaukseen, jonka voittaja lunastaa itselleen paikan Euroliigassa kaudeksi 2013/14.

Petteri Koposen BC Himki kisaa paikasta Euroliigaan.

Paul Davis jatkaa Himkin sinikeltapaidassa. Kuvat: Ville Vuorinen & Tytti Nuoramo.

Ensimmäisenä kantona Himkin kaskessa on keskiviikkona klo 18:00 Suomen aikaa Belgian mestari Telenet Oostende.

 

Euroliiga-paikan lunastaakseen on Himkin voitettava ensiksi Oostende, torstaina Nymburk (Tshekki)-Banvit (Turkki)-pelin voittaja ja perjantaina toinen karsintafinalisti nelikosta Varese (Italia)-Oldenburg (Saksa)-Lietuvos Rytas Vilna (Liettua)-VEF Riika (Latvia).

 

– Tiukat on karsinnat ja isot panokset. Vaikka olemme ennakkosuosikkeja, yhdessä pelissä voi käydä mitä tahansa. Mahdolliset kolme peliä kolmeen päivään on tiukka rutistus, mutta lähdemme turnaukseen peli kerrallaan ja uskomme, että laaja materiaalimme on hyödyksi, Koponen arvioi.

 

Euroliigan karsintaturnaus pelataan Liettuan Vilnassa Siemens Areenalla. Karsintojen voittaja aloittaa Euroliiga-urakkansa alkulohko D:ssa Panathinaikosin (Kreikka), Maccabi Tel Avivin (Israel), Laboral Vitorian (Espanja), Lokomotiv Kubanin (Venäjä) sekä Belgradin Punaisen Tähden (Serbia) kanssa.

 

Joukkue uudistunut, paluumuutto kitkaton

 

Himkin pelaajapaletti on muuttunut sitten viime kauden. Joukkueen kirkkain tähti Zoran Planinic siirtyi turkkilaiseen Anadolu Efesiin. Menopuolella ovat myös Venäjän maajoukkuemiehet Vitali Fridzon (Moskovan TsSKA) ja Dmitri Hvostov (Nizhni Novgorod), amerikkalaistakamies Kelvin Rivers sekä sentteri Aleksei Tshukanenko (Lokomotiv Kuban).

 

Uusina miehinä Himkiin ovat liittyneet pelinrakentajat Mike Green ja Marko Popovic, vastikään Euroopan mestaruutta Ranskan kanssa juhlinut NBA- ja Euroliiga-veteraani Mickael Gelabale sekä 90-luvun alussa syntyneet venäläislupaukset Ruslan Pateev ja Nikita Balashov.


Viime kauden joukkueen avainpelaajista tallella ovat sentterit Paul Davis, James Augustine ja Kresimir Loncar, Venäjän maajoukkueratsu Sergei Monia sekä sähäkkä puolustuspään erikoismies Egor Vjaltsev. Rimas Kurtinaitis jatkaa ryhmän päävalmentajana.

 

– Kuviot ovat samat kuin viime kaudella, joten perusasiat muistuivat aika helposti mieleen. Lisäksi sopeutuminen jengiin on nyt ollut selkeästi nopeampaa kuin vuosi sitten, hymyilee Koponen.

 

Koponen urakoi viime kaudella Himkille Euroliigassa 6,6 pistettä ja 2,1 syöttöä sekä Itä-Euroopan VTB-liigassa 5,3 pistettä ja 1,4 syöttöä ottelua kohden. Lisäksi Koponen valittiin helmikuussa Euroliigan viikon 22 arvokkaimmaksi pelaajaksi 23 pisteen ja seitsemän syötön Fenerbahce-ottelun jälkeen.

 

Vuoden 2013 EM-kisoissa Koponen voitti riistokuninkuuden ja oli kisojen toiseksi paras korisyöttöjen jakelija. Koposen EM-kisakeskiarvot olivat 13,3 pistettä, 3,4 levypalloa, 4,8 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden.

 

Euroliigan karsinnat, otteluaikataulu

 

  • Ke klo 18:00 BC Himki – Telenet Oostende
  • To klo 20:30 (mahdollisesti) BC Himki – CEZ Nymburk / Banvit Bandirma
  • Pe klo 20:30 (mahdollisesti) BC Himki – Varese / Oldenburg / Lietuvos Rytas / VEF Riika


Otteluajat Suomen aikaa.

 

Lisätietoja: Euroliigan karsinnat

Henkilöt

 
26.1.2026 22:37 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin pääsi juhlimaan cup-voittoa

Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.

26.1.2026 22:20 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi säväytti Fenerbahcea vastaan

Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.

26.1.2026 11:00 Susijengi

Video: Susijengin uutuusdokumentti seuraa Lauri Markkasen arkea Yhdysvalloissa

Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?

19.1.2026 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavson odotti oikeaa askelta eteenpäin – ”Paljon kiinni myös tuurista”

Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.

13.1.2026 09:49 NCAA

Miro Little palasi parketille 20 pisteen voimin NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.

13.1.2026 09:07 NBA

Jazz ohitti Cavsin toisella puoliajalla – Markkanen 28 pistettä, 12 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti vieraissa Cleveland Cavaliersin 112-123. Lauri Markkanen keräsi 28 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan.

9.1.2026 10:35 NBA

Jazz kampesi voittoon Mavericksia vastaan – Markkanen 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz sai katkaistua viiteen venyneen tappioputkensa, kun utahilaiset kaatoivat Dallas Mavericksin 116-114. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 33 pistettä, 7 levypalloa ja 4 syöttöä.

6.1.2026 09:34 NCAA

Elsa Lemmilä herkutteli torjunnoilla Ohio Staten aloitusviisikossa – NCAA:ssa käynnistyivät lopullisesti konferenssiottelut

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.

5.1.2026 15:37 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttisellä erikoinen haaste Englannissa – ”Paikallista aksenttia on välillä vaikea ymmärtää”

Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

Näytä lisää vastaavia