Kopio palaa Honkaan, Herrala jatkaa

22.5.2013 Korisliigaan noussut Tapiolan Honka on solminut ensimmäiset uudet pelaajasopimuksensa. Seuran oma kasvatti, viime kaudella Korisliigaa Uudenkaupungin Korihaissa pelannut Villematti Kopio, 21, palaa Espooseen kaksivuotisella sopimuksella. Hongan viime kauden pelaajista Joni Herrala, 18, jatkaa vastaavasti Hongassa 2+1-vuotisella sopimuksella.

Villematti Kopio palaa Korihaista kasvattajaseuraansa Honkaan.

Myös suurlupaus Joni Herrala jatkaa Hongassa. Kuvat: Matti O. Koskinen & Francois Perthuis.

182-senttinen Kopio pelasi päättyneellä kaudella kaikki Korihaiden 44 ottelua 9,5 pisteen ja 2,2 syötön keskiarvoilla. Etenkin loppukaudella Kopio sai runsaasti vastuuta Korihaiden takalinjoilla ja pelasi säännönmukaisesti yli 30 minuuttia ottelua kohden. Tapiolan Hongan riveissä yhtä B-juniorien ja kolmea A-poikien SM-kultaa juhlinut Kopio palaa Honkaan täynnä virtaa.

 

– Hieno fiilis palata Honkaan pelaamaan Korisliigaa. Odotukset ovat korkealla. Olin katsomassa Hongan otteluita divarin pudotuspeleissä ja tunnelma Tapiolan Urheiluhallilla oli loistava. Ensi kaudelle toivon samanlaista meininkiä kotipeleihin, Kopio hehkuttaa Hongan tiedotteessa.

 

– Olen erittäin iloinen Villematin paluusta kotiseuraansa Tapiolan Honkaan. Nuori mies oli jo toissa kaudella Espoon Hongassa joukkueessani ja viime kesänä nuorten maajoukkueessa. Villematti on erinomainen korintekijä, peloton, hyvä puolustuspään pelaaja ja mikä tärkeintä, nopeutta riittää, kiittelee Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.

 

191-senttinen, 18-vuotias Joni Herrala aloitti viime kauden pelaamalla Divari B:tä HBA/Märskyn riveissä ja A-poikien SM-sarjaa Hongassa. Helmikuussa kutsu kävi Tapiolan Hongan divarimiehistöön ja Herrala vastasi odotuksiin, etenkin välieräsarjassa ToPoa vastaan.

 

– Joni Herrala on yksi suomalaisen koripallon suurista lahjakkuuksista. Pelintekijä, jonka urheilullisuus antaa aivan uuden aspektin molempien päiden pelaamiseemme. Joni pelasi lupauksia herättävästi jo divarin pudotuspeleissä ja kaiken lisäksi nuori mies kehittyy edelleen valtavaa vauhtia, Salminen kertoo.

 

Tapiolan Hongan liigajoukkueella on kaudelle 2013/14 nyt viisi pelaajasopimusta. Kopion ja Herralan lisäksi joukkueessa jatkavat kapteeni Tuomas Iisalo, laituri Ronnie Clark ja sentteri Daniel Dolenc. Valmennuksesta vastaavat Pekka Salminen ja Jussi Syrjänen.

 

 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia