7.7.2017 Pääsarja- ja divarikoripalloa jo runsaan vuosikymmenen ajan pelannut Peli-Karhujen kasvatti Jouko Järvinen, 30, on allekirjoittanut pelikauden 2017-18 kattavan jatkosopimuksen liiganousija Espoo Unitedin kanssa.
Jouko Järvinen on solminut jatkosopimuksen Espoo Unitedin kanssa. Kuva: Francois Perthuis.
- Viime kausi oli mielenkiintoinen ja opettavainen. Tavoitteena ollut liiganousu saavutettiin, mutta otti oman aikansa, ennen kuin löydettiin joukkueena se ”meidän juttu”. Kliseisesti sanottuna, päästiin perille haluttuun kohteeseen, mutta kuljettiin eri reittiä, kuin mitä alun perin ajateltiin. Sivupolkujen ansiosta opittiin paljon, summaa Järvinen mennyttä kautta.
Järvisellä on kokemusta Korisliigasta kuuden kauden ajalta, pääsarjadebyyttinsä takamies teki jo kaudella 2006-07 Kouvojen paidassa. Järvisen palkintokaapista löytyy Suomen cupin mestaruus ja Korisliigan pronssia.
- Tulevaan kauteen lähden innolla. Saimme viime kaudella rakennettua yhteistä pohjaa, jonka varaan on hyvä rakentaa tälläkin kaudella, mutta varmasti tulemme taas oppimaan paljon uutta.
- Pitkäjänteinen yhteistyö jatkuu tulevalla kaudella ja siitä sopii iloita. Jokke on kova kilpailija, niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin, ja luo henkeä koko joukkueeseen. Hän on joukkuepelaaja, jonka into koripalloon näkyy, kuuluu ja tarttuu, kehuu Espoo Unitedin päävalmentaja Ville Neva.
Espoo Unitedilla on sopimukset kaudesta 2017-18 Jouko Järvisen, Topi Halmeen, Tuomas Ebelingin, Okko Järven, Samuel Haanpään, Lauri Toivosen, Jeb Iveyn ja Omar Calhounin kanssa.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.