Kokenut Benjamin Raymond Kobrien haaviin, Wesson ja Lutete vahvistamaan joukkuetta

9.8.2021 09:07 Kobrat on solminut ensi kautta koskevan sopimuksen meritoituneen ja Suomessa kahteen otteeseen pelanneen Raymondin kanssa. Lisäksi joukkue solmi sopimukset Andre Wessonin ja Christian Luteten kanssa.

Benjamin Raymond tilastoi Pyrinnössä kaudella 20,2 pistettä ja 6,1 levypalloa. Kuva: Ville Vuorinen

Benjamin ”BJ” Raymond esiintyi ensimmäisen kerran Korisliigassa kaudella 2013-14, jolloin hän kauden päätteeksi juhli Tampereen Pyrinnön kanssa Suomen mestaruutta. Toistamiseen hänet nähtiin Suomen parketeilla kaudella 2019-20 niinikään Pyrinnössä, jolloin hän oli sarjan neljänneksi kovin korintekijä 20,2 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.

Viime kaudella kokenut pelimies pelasi Belgian Euromillion-liigassa tilastoiden 11,5 pistettä ja 3,6 levypalloa. Lisäksi Xavierin yliopiston käynyt Raymond on pelannut ammattilaisena Italiassa.

- BJ tuo joukkueeseemme erittäin tärkeää kokemusta ja olemuksellaan rauhallista isällistä ohjausta pelikavereilleen. Lisäksi pelillisesti BJ on melko vaikeasti puolustettava, koska hän on 40% kolmosen heittäjä ja lisäksi erittäin väkevä viimeistelijä postista. Hän on lisäksi hyvin motivoitunut pelaamaan vielä useamman vuoden kovalla tasolla ja asiat eivät viime kaudella menneet hänen edustamassaan joukkueessa Belgiassa aivan täydellisesti, joten todella mielenkiinnolla odotan yhteistyötä hänen kanssaan. Tämä sopimus on kyllä kertakaikkisen hieno asia joukkueellemme, päävalmentaja Ville Turja avaa seuran tiedotteessa.

Andre Wesson ja Christian Lutete Kobrien uudet tuttavuudet

198-senttinen Wesson siirtyy Lapualle Ohio Staten yliopistosta. Wesson kuului kaksi viimeistä kautta joukkueen aloitusviisikkoon, jossa hän viimeisteli 9,2 pistettä ja 3,9 levypalloa ottelua kohden. Seniorikaudellaan hän osui kolmen pisteen heitoissaan 42,2 prosentin tarkkuudella.

Andre Wesson tuo monipuolisuutta isomman laiturin paikalle. Hän on erittäin hyvä heittäjä, mutta omaa myös hyvät liikkeet postista. Etsin isomman laiturin paikalle varsinkin monipuolista puolustajaa ja kovassa Ohio Staten yliopistossa hän on ollutkin valmennuksen luottomies puolustuspäässä mikä on tietenkin aina hienoa kuulla. Vaikutukseen itseeni teki varsinkin Andren todella aktiivinen käsien käyttö puolustuksessa hänen peittäessä syöttölinjoja, Turja sanoo.

Christian Lutete aloittaa Kobrissa toisen ammattilaiskautensa. Viime kauden hän pelasi Romaniassa Europe Cupiakin pelanneessa Sibiun joukkueessa, jossa hän tilastoi kahdeksassa pelaamassaan ottelussa 8,6 pistettä ottelua kohden. Kauden aikana Lutete siirtyi Kosovoon Bashkimin joukkueeseen, jossa hän pelasi 11-ottelua 16,8 pisteen ja 4,5 levypallon keskiarvoilla. Yliopistouransa kaksi viimeistä vuotta hän pelasi University of Massachusetts Lowellin riveissä.

- Christian tuo joukkueeseemme lisää monipuolista korintekouhkaa takakentälle. Lisäksi hän on ulottuva ja isokokoinen takapelaaja, joka pystyy puolustuksessa useamman laisiin taktisiin malleihin. Levypallopelaajana Christian on myös pienemmän laiturin paikalta todella hyvä. Viime kausi oli hänellä epäonninen ja uskon hänen yllättävän aika monen otteillaan.

Kobrat kertoi lisäksi, että Paul Carter käytti sopimuksessaan olleen buy outin ja hänen uransa jatkuu tulevalla kaudella Ranskassa.

Henkilöt

Asiat

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 16:05 Korisliiga

Pyrintö ja Erik Muhonen sopimukseen

Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027. 

Näytä lisää vastaavia