4.12.2013 21:10 Naisten Korisliigan Keski-Suomen paikalliskamppailu päättyi vierasjoukkue HoNsU Jyväskylän voittoon Äänekosken Huimasta 55-59 (27-33). Erinomainen puolustus oli jälleen jyväskyläläisten syömähammas tiukassa ottelussa, jonka Nikki Speed ratkaisi lopulta vapaaheittoviivalta.

HoNsUn takamies teki Huimaa vastaan 17 pistettä. Kuva: Tytti Nuoramo.
HoNsU onnistui pakottamaan kotijoukkueen vaikeisiin heittoihin läpi ottelun, mutta aktiivinen hyökkäyslevypallopelaaminen piti Huiman pystyssä. Herhiläiset voittivat levypallot peräti 52-38, mutta eivät onnistuneet hyödyntämään kakkospalloja tarvittaviksi pisteiksi.
- Vastustajan pitäminen 55 pisteessä on aina hyvä juttu, vaikka he saivatkin 20 hyökkäyslevypalloa. Joukkueena lopulta voitettiin ja onnistuttiin löytämään vapaita pelaajia, HoNsUn päävalmentaja Tuomas Oja kommentoi.
Speed oli HoNsUlta jälleen vauhdissa 17 pisteellä, 8 levypallolla ja 6 syötöllä. Minna Sten (16/10) ja Kaisa Lind (12/1) pääsivät myös kaksinumeroisille pisteluvuille.
Äänekoskelta parhaimmat tehot nakuttivat Jordan Madden (22/11) ja Kenya Robinson (14/15).
Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Saitko videolle huikean suorituksen junioripelissä? Ketterä crossover, älytön blokki, buzzer beater, nerokas syöttö tai pihtimäinen puolustuspeli – nyt etsitään taas juniorisarjojen kauden näyttävimpiä suorituksia.
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.